اولین داروی تزریقی ماهیانه ایدز برای درمان HIV-1 تایید شدداروی ایدز

ایدز یکی از بیماری های سخت و کشنده است که هنوز افراد زیادی در سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۳۶,۴۰۰ نفر مبتلا جدید در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کردند. در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱.۷ میلیون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا شدند، بنابراین درمان و پیشگیری از ابتلا به آن اهمیت بالایی دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی یک داروی تزریقی ماهیانه برای درمان HIV را تایید کرده که تغییر بزرگی در نحوه درمان ایدز ایجاد می‌کند. این دارو رقیب قرص‌ها با مصرف روزانه محسوب می‌شود. این داروی جدید که «Cabenuva» نام دارد، نشان‌دهنده پیشرفت بزرگی در درمان ایدز است.

داروهای درمان ایدز

در حالی که چندین دارو برای درمان HIV وجود دارد، کمپانی «ViiV Healthcare» تزریق ماهیانه دارو را مناسب ‌تر می‌داند. این کمپانی که بخش بزرگی از آن توسط شرکت «گلاکسواسمیت‌کلاین» کنترل می‌شود، با جمع‌آوری داده‌ها به این موضوع پی برده که از هر ۱۰ بیمار، ۹ نفر آن‌ها تزریق دارو را به مصرف روزانه قرص ترجیح می‌دهند.

“جان فارلی”، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی FDA در بیانیه‌ای گفته: این تاییدیه برای بیماران امکان تزریق ماهیانه دارو بجای مصرف روزانه آن را فراهم می‌کند. این روش درمانی می‌تواند جایگزین جدیدی برای کنترل بیماری در اختیار برخی بیماران قرار دهد.

تحقیقات صورت گرفته

دو پژوهش بالینی با بیش از ۱۱۰۰ بیمار در ۱۶ کشور نشان می‌دهد که داروی Cabenuva در دوره ۴۸ هفته‌ای به اندازه داروهای روزانه خوراکی در سرکوب ویروس موثر است.

طبق گفته FDA، بیماران ابتدا باید نسخه خوراکی این دارو را دریافت کنند و در ماه اول هم یک قرص دیگر مصرف کنند تا بعد از آن بتوانند ماهیانه آن را تزریق کنند.

قیمت این دارو بسیار بالاست و هزینه ماهیانه آن در صورت سفارش بلندمدت به ۳۹۶۰ دلار می‌رسد که در سال بیش از ۴۷,۵۰۰ دلار می‌شود. اگر بیمار بخواهد تنها یکبار آن را تزریق کند، باید ۵,۴۹۰ دلار هزینه پرداخت کند. سخنگوی ViiV Healthcare اعلام کرده برای قرص خوراکی پیش از تزریق دارو، از بیماران هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و قیمت این داروی تزریقی با قرص‌های خوراکی موجود در بازار تفاوت چندانی ندارد.

این داروی تزریقی رقیب «گیلیاد» محسوب می‌شود، کمپانی که چندین داروی درمان HIV در بازار دارد. در سال ۲۰۱۹ داروهای مخصوص ایدز این کمپانی درآمد ۱۷.۲ میلیارد دلاری برای آن در پی داشت که در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۱۲.۵ درصد رشد پیدا کرده بود.

تاییدیه داروی تزریقی ماهیانه درمان ایدز یک سال دیرتر از انتظار ViiV صادر شده. در اواخر ۲۰۱۹ سازمان غذا و داروی آمریکا با انتشار نامه‌ای دلایل خود برای عدم تایید دارو را اعلام کرده بود که شامل مشکلات در شیمی، تولید و کنترل مورد استفاده در تعیین ایمنی، اثربخشی و کیفیت دارو می‌شد.

منبع:

www.fda.gov