اگر تا الان از این ماسک ها استفاده می کردید و به کرونا مبتلا نشدید، بسیار خوش شانس هستید!

دکتر شمسی زادگان درباره ی باید ها و نباید های استفاده از ماسک میگوید:

N95

ماسک سوپاپ دار

  • ماسک های N95 و N99سوپاپ دار ( 5لایه و 7 لایه) مناسب برای کادر درمان

این نوع ماسک برای جمعیت عمومی مناسب نیست. کاربرد اصلی این ماسک ها مصارف صنعتی است و البته برای کادر درمان، کاربرد طبی هم دارند.

چرا استفاده از ماسک فیلتر دار برای عموم مردم مناسب نیستند؟

این ماسک دارای دریچه ای یکطرفه است که به آن سوپاپ نیز میگویند و خیلی افراد اشتباها آنرا به عنوان فیلتر در نظر میگیرند و بعنوان ماسک فیلتر دار به فروش میرسد در حالی که فیلتر، جسم ماسک است و دریچه ای که روی آن وجود دارد یک سوپاپ است که هنگام بازدم باز میشود و هوای بازدم به سرعت و به راحتی از آن خارج میشود.

بنابراین اگر فردی به بیماری مبتلا باشد (با علامت یا بدون علامت) ، با این ماسک براحتی ویروس را پخش میکند و باعث انتشار بیماری میشود.

توصیه ی ما این است که به هیچ عنوان از این نوع ماسک استفاده نکنید.

  • ماسک های فشن یا اسفنجی برای جلوگیری از انتقال ویروس مناسب نیستند

    ماسک فشن

    ماسک اسفنجی

نوع دیگر ماسک که تاکید میشود جمعیت عمومی اصلا از آن استفاده نکنند، ماسک های فشن یا اسفنجی هستند. ماسک های مشکی تک لایه ای که حالت کشی دارند و مارک یا آرم یا نوشته روی آن چاپ شده و در این روز ها بسیار رایج است.

این ماسک ها هیچ تاثیری در جلوگیری از بیماری ندارند و بی فایده ترین ماسک ها هستند زیرا منافذ خیلی زیاد و درشتی دارند و ویروس به راحتی میتواند به آن وارد یا از آن خارج شود .

اگر تا الان از این ماسک ها استفاده می کردید و مبتلا نشدید، شما فرد بسیار ،خوش شانسی بوده اید!

برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از چه نوع ماسکی استفاده کنیم؟

ماسک 3 لایه طبی (ماسک جراحی)، مناسب ترین ماسک برای استفاده ی عموم مردم میباشد.

ماسک 3 لایه طبی

ماسک 3 لایه

ماسک 3 لایه طبی ماسکی است که در کارخانه تولید میشود ویکبار مصرف است. و پس از مرطوب شدن ماسک باید دور انداخته شود. ماسک 3 لایه طبی را نمیتوان بعد از شست و شو و ضدعفونی مجدد استفاده کرد. 

توصیه میشود همه ی افراد جامعه از ماسک برای تضمین سلامت خود و دیگران استفاده کنند بخصوص در اماکن عمومی و سر بسته مانند مترو،اتوبوس، فروشگاه ها و….

 

 

3 اشتباه رایج دراستفاده از ماسک

ماسک

استفاده ی نادرست از ماسک مانند گذاشتن بینی بیرون ماسک، فیکس نشدن ماسک روی صورت و کنارگذاشتن آن هنگام صحبت کردن باعث عدم محافظت از شما در برابر ویروس کرونا میشود. قبل از گذاشتن ماسک بر روی صورت حتما دستان خود را ضد عفونی کنید. در طول مدتی که ماسک روی صورت خود دارید از دست زدن به سطح ماسک خودداری کنید.

اگر به دلیل شرایط جسمی یا روانی زدن ماسک باعث تنگی نفس شما میشود توصیه میکنیم اصلا از خانه بیرون نروید یا حداقل از حضور در اماکن شلوغ و بسته خودداری کنید.

استفاده از ماسک

 

تهیه ی ماسک مناسب از پارس پیوند