هشدار FDA درباره مداخله مصرف بیوتین (ویتامین B7) در جواب تست های آزمایشگاهی

 

biotin

بسیاری از مردم در حال حاضر از بیوتین به عنوان مکمل غذایی استفاده می کنند. آن ها بر این باورند که بیوتین سبب بهبود وضعیت ناخن ها، مو و پوست می شود. میزان مصرف سفارش شده برای بزرگسالان حدود 30 میکروگرم در روز است، اما در بسیاری از قرص های مکمل حاوی بیوتین، با غلظت هایی مانند 5000 تا 10000 میکروگرم می باشد که بسیار بیشتر از مقدار سفارش شده است. حتی اخیرا مطالعاتی نشان داده اند که استفاده از مگا دوز های بیوتین برای درمان بیماری های تحلیل برنده عصبی مانند multiple sclerosis توصیه شده است.

 

بیوتین در آزمایشگاه

از منظر آزمایشگاهی، بیوتین می تواند با برخی تست های آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و سبب گزارش کاذب میزان بالا یا پایین از تست مورد نظر شود. این امر سبب گمراهی پزشکان در تشخیص و درمان مریض می شود. متخصصان علوم آزمایشگاهی بارها درباره این تداخل هشدار داده اند؛ تا اینکه در اواخر سال 2017 میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا اقدام به انتشار یک هشدار برای آگاهی پزشکان در زمینه ی تداخل بیوتین با تست های آزمایشگاهی نمود.

میزان بالای بیوتین در خون مریض می تواند با تست های آزمایشگاهی که برپایه ی immune assay انجام می شود تداخل ایجاد نماید. زیرا در بسیاری از این دسته از تست های آزمایشگاهی از بیوتین (مانند آنتی بادی کونژوگه با بیوتین) در مراحل انجام کار استفاده می شود.

همچنین در بعضی از این تست ها از گیرنده های اختصاصی موادی که در خون هستند و باید اندازه گیری شوند و متصل به بیوتین هستند، برای اتصال استفاده می شود. در چنین مواردی بیوتین بالا در گردش خون ناشی از مصرف قرص های مکمل حاوی بیوتین می تواند در انجام این تست ها اختلال ایجاد نموده و جواب های تست را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که وجود بیوتین بالا در گردش خون ناشی از مصرف مکمل های غذایی سبب اختلال در تست هایی مانند اندازه گیری هورمون پاراتیروئید، هورمون TSH و هورمون های تیروئیدی T3 و T4 و همچنین تست اندازه گیری تروپونین می شود.

 

جلوگیری از تداخلات آزمایش ها

 FDA به پزشکان توصیه میکند حتما درباره مصرف قرص های مکمل حاوی بیوتین از بیماران خود سوال کنند و در هنگام انجام آزمایش، متخصصین آزمایشگاه را مطلع بسازند. همچنین پزشکان باید در نظر داشته باشند که بیوتین ناشی از مصرف مکمل ها می تواند نقش مهمی در اختلال نتایج آزمایشات داشته باشد و این نتایج مربوط به شرایط بیمار و روند بیماری آن ها نمی باشد.

یکی از راه های مهمی که FDA پیشنهاد می دهد این است که افراد دقیقا درباره مکمل هایی که مصرف می کنند، اطلاعات لازم را داشته باشند. البته مشکل اینجاست که در بسیاری از مکمل های غذایی لزوما میزان دقیق بیوتین گزارش نمی شود. به این دلیل FDA لیستی از مکمل های غذایی را که حاوی بیوتین می باشند و سبب اختلال در نتایج آزمایشات میشود را اعلام نموده است که شامل:

  • ویتامین B کمپلکس
  • کوآنزیمR
  • مکمل های خوراکی به منظور تقویت مو، ناخن ها و پوست
  • مولتی ویتامین ها
  • ویتامین هایی که در دوران بارداری مصرف می شوند
  • مکمل های ویتامین B7
  • ویتامین H

در حال حاضر FDA در حال جمع اوری گزارشاتی از اثرات بیوتین مصرفی در نتایج آزمایشات برپایه  immune assay است تا موارد بیشتر اختلال در نتایج احتمالی را گزارش نماید.

درنتیجه بیماران باید از مصرف مواد مکمل ویتامینی مصرفی، پزشک خود را مطلع سازند و متخصصین بالینی و آزمایشگاهی حتما می بایست از مصرف این مواد مکمل از مریض سوال نمایند.

در نهایت پزشکان از مریض بخواهند که چند روز قبل از انجام تست های آزمایشگاهی از مصرف مکمل های غذایی که احتمال وجود بیوتین در آن ها می باشد خودداری نمایند.

 

منابع:

http://clinchem.aaccjnls.org/content/63/2/619

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5951654

https://www.labcorp.com/sites/default/files/ClinicalChemistry_Biotin-Chun_Feb2017_0.pdf

https://www.fda.gov/medicaldevices/safety/alertsandnotices/ucm586505.htm

https://labtestsonline.org/articles/biotin-affects-some-blood-test-results

نشریه پیام آزمایشگاه شماره 108