آیا ابتلا به کووید- 19 با گروه خونی ارتباط دارد؟

جدیدترین مطالعات احتمال ارتباط بین گروه خون افراد و ابتلای قطعی به کووید-19 را تایید کردند.

کرونا و گروه خونی

کرونا و گروه خونی

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ ممکن است  مطالبی در مورد ارتباط گروه خونی و کرونا ویروس مشاهده کرده باشید.  اعلام درستی یا نادرستی این مطالب بدون استناد به مطالعات منتشر شده در مجلات معتبر و موردتایید محافل علمی جهان تاکنون امکان پذیر نبود.

اما در 17 ژوئن 2020 مقاله ای در نشریه ای معتبر منتشر شد و گامی دیگر در زمینه تایید ارتباط گروه های خون و مستعد بودن افراد برای ابتلا به کووید-19 برداشته شد.

 

 

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اعلام این خبر که در مطالعات پیشین فقط بر اساس تنوع گروه خون مبتلایان به کووید-19 اطلاعاتی منتشر شده بود، گفت: در پژوهش های قبلی فقط به این موضوع پرداخته شده بود که مبتلایان کووید-19 دارای چه گروه های خونی هستند و پاسخی به اینکه آیا گروه های خونی می توانند عامل خطر برای امکان ابتلای بیشتر باشند، داده نشده بود.

تحقیقات جدید در مورد ارتباط ابتلا به کرونا و گروه های خونی:

دکتر پیمان عشقی اظهار داشت: پس از انتشار مقاله ای در مجله معتبر The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE  و در تاریخ 17 ژوئن می توان گفت احتمال ریسک فاکتور بودن گروه های خونی در ابتلای افراد به بیماری کووید-19 وجود دارد.

در این مطالعه و پس از انجام آزمایشات ژنتیکی مشخص شده است که احتمال ابتلا به کووید-19 در افراد با گروه خون A بیشتر است. در عین حال گروه خون O اثر محافظتی در برابر این ویروس را دارا است

و دارندگان این گروه خون با احتمال کمتری به این ویروس مبتلا می شوند.

دکتر عشقی با یادآوری اینکه این مطالعه بر روی یک هزار و 980 بیمار مبتلا به کووید 19 در 7 بیمارستان کشورهای ایتالیا و اسپانیا انجام گرفته است تاکید کرد: مطالعات در این خصوص ممکن است قابلیت تعمیم به دیگر نقاط جهان را نداشته باشد.

وجود یک نوع گروه خون تنها عامل خطر و زمینه ساز در ابتلا به ویروس کرونا نیست و ویژگی های ژنتیکی افراد در جوامع مختلف نیز ممکن است در ابتلا به کووید-19 موثر باشد.

از این نتایج نمی توان به هیچ وجه برای کاهش اقدامات پیشگیرانه ای استفاده کرد و هر کس با صرف نظر از گروه خونی اش، موظف به رعایت آن هاست.

دکتر عشقی یادآور شد: بطور قطع نمی خواهیم که مردم فکر کنند که چون دارای گروه خونی O هستند، در برابر ابتلا به ویروس در امانند و نیازی به رعایت اقدامات پیشگیرانه ندارند.

وی خاطرنشان ساخت: هیچ گروه خونی در برابر این ویروس به طور قطعی در امان نیست و رعایت همه موارد پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری ویروسی ضروری است.

گفتنی است هرچند شواهد دست یافته قانع‌کننده است اما هنوز راه طولانی پیش روی محققان است.

 

ارتباط کرونا و گروه های خونی

منبع:

سازمان انتقال خون ایران

مطالعه مقالات مرتبط:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2020283?query=featured_home

DOI: 10.1056/NEJMoa2020283

https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-blood-type-linked-to-covid-19-risk