خانه/نوشته‌ها/سواب, مقالات/درباره ی سواب Flocked و مزایای آن چه می دانید؟

درباره ی سواب Flocked و مزایای آن چه می دانید؟

نسل جدید سواب:

Flocked Tip Swabs

سواب Flocked چیست؟

ساختار این نوع سواب از بقیه سواب ها متفاوت است و ویژگی های خاصی دارد. نوک این سواب از الیاف نایلونی کوتاهی که بطور منظم و برس مانند بر سر میله پلاستیکی قرار گرفته اند تشکیل شده است. این الیاف هیدروفیل هستند و فضای بین آن ها نیز بیشتر است.

برداشتن نمونه با این سواب در مقایسه با سواب های کتان و ریون و داکرون آسان تر است و محتویات نمونه را داخل خود به دام نمی اندازد.

سواب نازال Flocked در فروشگاه پارس پیوند

سواب Flocked چیست

مزایای سواب Flocked و برتری آن نسبت به سواب داکرون

سواب Flocked از یک اپلیکاتور پلاستیکی تشکیل شده که می تواند هنگام استفاده به شکل های مختلفی دربیاید به گونه ای که بدون اثر بر کیفیت وسیله، باعث راحتی بیمار هنگام نمونه گیری شود.

سر اپلیکاتور با ده ها هزار رشته ی کوتاه نایلونی پوشیده شده است. این الیاف که به صورت عمودی کنار هم ردیف شده اند، به وسیله ی خاصیت مویینگی ایجاد شده و کشش سطحی بین رشته های نایلونی، نمونه های مایع را جمع آوری می کنند.

برخلاف سواب های نسل قدیم، سواب Flocked قسمت مرکزی ندارد و نمونه را در وسط خود به دام نمی اندازد. الیاف این سواب روی سطوح، چیزی از خود باقی نمی گذارند؛ همچنین  برای آزمایش های مولکولی حساس مانند PCR بسیار مناسب میباشد. 

بازده حجم نمونه ی برداشت شده با سواب Flocked بسیار بیشتر از سواب های معمول است و این حجم نمونه، حداقل سه برابر بیشتر از سواب های فومی می باشد.

همچنین با یک بار تماس با محیط های نگهدارنده، پلیت های کشت یا اسلاید های میکروسکوپ، تقریباً تمام نمونه های جمع آوری شده خود به خود و به سرعت از سواب رها  می شوند.

ورود مایعات به سواب Flocked، بهتر از سواب های با الیاف بافته شده (کتان و داکرون) است و آن را می توان با آزمایش هایی ساده مانند فرو بردن هر یک از انواع سواب در یک مایع و اندازه گیری حجم مایع جذب شده مقایسه نمود.

مقایسه سواب فلاکد و داکرون

پژوهش ها

در یک بررسی آزمایشگاهی، مقدار جذب سواب های فومی، تنها 25 میکرولیتر بود؛ در حالی که مقدار جذب سواب های فلاکد، 5 برابر بیشتر (142 میکرولیتر) بوده است.

در این مورد یافته های مشابهی در دوازدهمین نشست سالیانه ی انجمن ویروس شناسی پزشکی اروپا (ESCV) در استابول، سپتامبر 2009، گزارش شده است.

در مطالعه ای که در ESCV ارائه شده است، سواب های Flocked وسعت تشخیص همه تست های رپید برای آنتی ژن آنفولانزا A و B را در مقایسه با سواب های فوم افزایش داده اند و نمونه های سواب Flocked، نتایج بهتری را در آزمایش ها نشان می دهند.

جدول مقایسه سواب Flocked

همان طور که در این جدول نشان داده شده است، سواب های با الیاف بافته شده، با فرو بردن هر یک از انواع سواب های فومی، داکرون/ ریون و سواب Flocked در مایع و اندازه گیری حجم مایع، بر حسب میکرولیتر، مقدار مایع جذب و آزاد شده از سواب ها مقایسه شده اند. نتایج آزمایش ها نشان می دهد، با اینکه سواب های فوم، مانند سواب های Flocked، راندمان بالایی در رها سازی نمونه دارند، اما به میزان قابل توجهی، مقدار نمونه کمتری را جذب می کنند.

1- جمع آوری بهتر نمونه (خون، سلول، ترشحات)، بدلیل ساختار برس مانند

2- قابلیت جذب بالا

3- عدم به دام افتادن نمونه در سر سواب بدلیل نداشتن الیاف در مرکز سواب Flocked

4- دسته ی انعطاف پذیر

5- باقی نماندن الیاف سر سواب بر روی سطوح

6- مناسب آزمایشات مولکولی حساس مانند PCR

مقایسه سواب ها
توسط |1399-06-19T13:31:04+04:3027ام مرداد, 1399|سواب, مقالات|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید