خانه/نوشته‌ها/سواب, مقالات/چه سواب هایی برای نمونه گیری آزمایش های مولکولی (PCR) مناسب نیستند؟

چه سواب هایی برای نمونه گیری آزمایش های مولکولی (PCR) مناسب نیستند؟

سواب مناسب برای PCR

سواب هایی که باعث خطای آزمایشگاهی می شوند

 

نقش سواب در نمونه گیری صحیح

به گزارش سازمان نظام پزشکی، نتیجه ی منفی کاذب در تست های مولکولی عمدتا ناشی از انتخاب زمان نامناسب از شروع بیماری برای نمونه‌گیری و تکنیک غلط sampling به خصوص در نمونه‌های نازوفارنژیال است. همچنین عمده موارد مثبت کاذب در تست مولکولی ناشی از خطای تکنیکی و یا آلودگی مواد به کار رفته در تست می باشد.

از سواب برای نمونه برداری از بافت های ملتهب، ترشحات حلق، نازوفارنکس، چشم، گوش، رکتوم، زخم و کشت نمونه ها استفاده می شود.

نوک سواب ها در جنس های کتان یا پنبه ای، پلی استر، فوم، ریون، flocked و میکروفایبر وجود دارد. اما همه ی انواع آن مناسب آزمایش های مولکولی مانند PCR نمی باشد. 

  • بر اساس مطالعات انجام شده، باقیمانده های نوک سواب های کتان یا پنبه ای در نمونه و همچنین سواب های از جنس کلسیم آلژینات باعث مهار تست PCR می شوند.
  • سواب های جنس کتان و ریون دارای ساختار شیمیایی مشابه هستند. تحقیقات نشان می دهند که مواد پلیمری موجود در این جنس سواب ها، تعداد زیادی گروه O‐H دارد. می دانیم این گروه های O‐H با زنجیره های نوکلئیک اسید پیوند هیدروژنی تشکیل می دهند و در نتیجه می توانند در نتیجه ی آزمایش های مولکولی اختلال ایجاد کنند.

جنس دسته سواب مناسب برای نمونه گیری

سواب هایی با دسته چوبی نیز دو ایراد اصلی دارند:

  • ممکن است حاوی مهارکننده PCR باشند.
  • هنگام نمونه برداری مخصوصاً نمونه برداری از کودکان دچار شکستگی شده و به بیمار آسیب برسانند.

سواب هایی با دسته های پلاستیکی به دلیل انعطاف پذیر بودن، مناسب نمونه برداری تنفسی هستند.

گزارش های متعدد نشان می دهند که استفاده از سواب های flocked و داکرون جهت جمع آوری نمونه های تنفسی نسبت به سواب های پنبه ای به دلیل کاهش حساسیت ها مناسب تر می باشند.

سواب PCR

نقش نمونه گیری در تشخیص بیماری کرونا

نمونه گیری برای تست مولکولی (PCR)

تست RT-PCR (مولکولی) و سرولوژیک IgM و IgG (آنتی بادی) از مهم ترین آزمایش های تشخیصی هستند که تغییرات آن ها در طول بیماری کووید۱۹ اهمیت دارد.

از زمان شروع علائم تا دو هفته احتمال مثبت شدن تست مولکولی با نمونه سوآب نازوفارنژیال با یک شیب کاهشی ملایم کماکان تا میانه هفته سوم بعد از شروع علائم بالاست (۶۳٪ برای سوآب نازال و ۳۲٪ برای سوآب فارنژیال) و سپس با شیب تندی کاهش می‌یابد. اما تست مولکولی با نمونه از respiratory tract بعد از یک هفته از شروع علائم به صفر نزدیک می‌شود. 
احتمال مثبت شدن تست مولکولی با نمونه از لاواژ برونکوآلوئولار و یا خلط، کماکان با شیب ملایم تا ۶ هفته بعد از بروز علائم هنوز بالاست (۹۳٪ برای لاواژ و ۷۲٪ برای خلط). هرچند با شروع هفته ۴ نصف شده و پس از آن شیب کاهشی تندی دارد و در پایان هفته ۵ تقریبا این احتمال به صفر نزدیک می‌شود.

– احتمال مثبت شدن تست مولکولی از مدفوع که در ۵۷٪ مبتلایان گزارش شده در پایان هفته اول به اوج خود می‌رسد. هرچند این احتمال تقریبا نصف نمونه نازوفارنژیال و لاواژ برونکوآلوئولار و خلط است، اما با شیب بسیار کم در پایان هفته ۶ به نصف می‌رسد. مثبت شدن تست مدفوع به شدت بیماری نیز ربطی ندارد.

– شایان ذکر است که از ابتدای شروع علائم تا ابتدای هفته ۴ شانس مثبت شدن RT-PCR بیشتر از منفی شدن است و بعد از آن احتمال منفی شدن بیشتر می‌شود. ضمنا مواردی از مثبت مجدد پس از دو تست منفی مولکولی گزارش شده که علت آن معلوم نیست (خطای تست، عفونت مجدد یا reactivation بیماری).

– بهترین نمونه خلط و لاواژ برونکوآلوئولار می‌باشد که هم احتمال مثبت شدن بیشتر دارد و هم طولانی تر مثبت می‌ماند.

مثبت و منفی کاذب

– تست مولکولی منفی کاذب عمدتا ناشی از انتخاب زمان نامناسب از شروع بیماری برای نمونه‌گیری و تکنیک غلط sampling  بخصوص در نمونه‌های نازوفارنژیال است.

– ویژگی اکثر تست‌های مولکولی در حد ۱۰۰٪ است چون پرایمرها برای سکانس‌های ویروس کاملا Specific است.

– عمده موارد مثبت کاذب در تست مولکولی ناشی از خطای تکنیکی و یا آلودگی مواد بکار رفته در تست است. 
– استفاده همزمان از تست مولکولی و آنتی‌بادی‌ها از حساسیت ۹۸/۶٪ در قبال ۵۱/۹٪ تست مولکولی تنها برخوردار است.

سواب نازال را در سایت پارس پیوند ببینید.

منابع:

سازمان نظام پزشکی

https://www.aafp.org/afp/2011/1115/p1176.html

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1556-4029.13837

مرداد 1399

نمونه گیری کرونا با سواب Flocked

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) دستورالعمل موقتی را درمورد جمع آوری، بررسی و آزمایش نمونه های کلینیکی از بیماران تحت نظر برای کووید19 منتشر کرده است که شامل توصیه هایی درمورد جمع آوری 3 نوع نمونه از قسمت تحتانی و فوقانی دستگاه تنفس و نمونه ی سرم در آزمایش های بیماران تحت نظر مبتلا به کرونا ویروس جدید می باشد.

تیر 1399

سواب های آزمایشگاهی و کاربرد آن ها

از سواب برای نمونه برداری از بافت های ملتهب، ترشحات حلق، نازوفارنکس، چشم، گوش، رکتوم، زخم و کشت نمونه ها استفاده میشود. تعریف کلی سواب (Swabs) یک قطعه کوچک از مواد جاذب که به یک میله  بلند و باریک مانند گوش پاک کن متصل شده است. سواب ها بر اساس کاربردشان در جنس های مختلفی تولید میشود. نوک سواب ها در جنس های کتان یا پنبه ای، پلی استر،فوم، ریون، flocked، میکروفایبر وجود دارد.

توسط |1399-06-19T13:17:12+04:3025ام مرداد, 1399|سواب, مقالات|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید