استفاده از ماسک های N95 امکان انتقال ویروس را افزایش می‌دهد

ماسک n95

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ماسک سوپاپ‌دار N95 کار دم و بازدم را انجام می‌دهد و استفاده از آن امکان انتقال ویروس را افزایش می‌دهد.

از دیروز تا امروز ۲۴ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۲۰ نفر از آنها بستری شدند.

استان های آذربایجان های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند، همچنین استانهای تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

استفاده صحیح  از ماسک باید به سبک زندگی تبدیل شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید از مردم تشکر کنیم که در یک هفته گذشته استفاده از ماسک ارتقا پیدا کرد و این بسیار قابل تقدیر است. اگر فرهنگ استفاده از ماسک را به قدرت اجرا کنیم، قطعا در هفته‌ های آینده شاهد کاهش موارد بستری در بیمارستان‌ها خواهیم بود. البته رعایت فاصله گذاری و شستن دست‌ها و پرهیز از حضور در تجمعات موثر است. ثابت شده که حضور در تجمعات به ویژه اگر در فضای سرپوشیده باشد می‌تواند در ابتلا به ویروس کرونا موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد بحرینی اظهار کرد: در این روزهای کرونایی شاهد مصرف بالای انواع ماسک‌ها به خصوص نوع N95 آن از سوی مردم هستیم و معتقدیم که اگر می‌خواهیم که ویروس کرونا به اطرافیانمان منتقل نشود نباید از ماسک‌های سوپاپ‌ دار N95 استفاده کنیم، زیرا این نوع ماسک‌ها ویژه پرسنل درمان بوده و برخی‌ها سوپاپ بازدمی آن را با فیلتر ماسک اشتباه می‌گیرند.

وی افزود: اگر فرد بیمار از ماسک N95 استفاده کند خانواده و اطرافیانش را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می‌دهد و با فشار هوا تمام ترشحات داخل ماسک به بیرون منتقل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مردم به‌جای استفاده از ماسک N95 از ماسک‌های یک‌بار مصرف دو لایه یا سه لایه و یا ماسک‌هایی قابلیت شست‌وشو دارند استفاده کنند، گفت: ماسک سوپاپ‌دار N95 کار دم و بازدم را انجام می‌دهد و استفاده از آن امکان انتقال ویروس از فرد مصرف‌کننده به دیگری و بالعکس را افزایش می‌دهد.

دکتر بحرینی خاطرنشان کرد: مردم پس از استفاده از نوبت اول ماسک‌های دو لایه یا سه لایه، این ماسک‌ها را در سطل زباله بیندازند و از مصرف چند باره و شست‌وشوی این نوع ماسک‌ها که قابلیت استفاده مجدد ندارند به‌شدت خودداری کنند، زیرا بسیار خطرآفرین است.

https://www.iribnews.ir/00BIb4