مقالات

آزمایش ASO یا آنتی استرپتولیزین O، چه کاربردی دارد؟

aso

آزمایش تیتر آنتی استرپتولیزین O (ASO) چیست؟

آزمایش تیتر آنتی استرپتولیزین O (ASO) نوعی آزمایش خون است که عفونت استرپتوکوکی را بررسی می کند. هنگامی که بدن با باکتری های مضر تماس پیدا می کند، بدن برای دفاع از خود در برابر این باکتری ها آنتی بادی تولید می کند. بدن آنتی بادی های مخصوص باکتری هایی را که با آنها مبارزه می کند، را تولید می کند.

آزمایش تیتر ASO آنتی بادی های تولید شده توسط بدن در پاسخ به سمی به نام استرپتولیزین O را اندازه گیری می کند. هنگامی که بدن به عفونت استرپتوکوکی ناشی از باکتری GAS یا استرپتوکوک گروه A مبتلا می شود، بدن آنتی بادی های آنتی استرپتولیزین O را می سازد.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید کیت  SLO (ASO Latex)در فستیوال فروش پارس پیوند با مشاوران ما در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

 • شماره تلفن شرکت:021-40660490-5
 • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
 • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890
 • دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand

معمولاً وقتی فردی به عفونت استرپتوکوکی مانند گلودرد استرپتوکوکی مبتلا می شود، آنتی‌بیوتیک‌هایی دریافت می‌کند که باکتری‌های استرپتوکوکی را از بین می‌برند. اما برخی از افراد در طول عفونت استرپتوکوکی هیچ علامتی ندارند و ممکن است ندانند که به درمان نیاز دارند. هنگامی که این اتفاق می افتد، عفونت درمان نشده می تواند منجر به عوارض بعدی شود. این عوارض به عنوان عوارض پس از استرپتوکوک شناخته می شوند.

هنگامی که عفونت استرپتوکوکی علائم قابل شناسایی ایجاد نمی کند، درمان نمی شود، یا درمان بی اثر می شود، با این حال، عوارضی مانند تب روماتیسمی و نوعی بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت، گاهی اوقات می تواند به خصوص در کودکان خردسال ایجاد شود. این شرایط می تواند باعث عوارض جدی مانند آسیب قلبی، اختلال حاد کلیه، تورم بافتی (ادم) و فشار خون بالا شود. آزمایش ASO در این موارد می تواند برای کمک به تعیین اینکه آیا اینها به دلیل عفونت اخیر استرپتوکوکی گروه A به این بیماری مبتلا شده اند یا خیر، استفاده شود.

تیتر آنتی استرپتولیزین O میزان ASO را در خون اندازه گیری می کند. آنتی بادی های ASO حدود یک هفته پس از تجربه عفونت استرپتوکوکی شروع به افزایش می کنند. آنها به مدت چند هفته افزایش می یابند و سپس شروع به کاهش می کنند.

چرا آزمایش تیتر آنتی استرپتولیزین انجام می شود؟

کیت SLO برای تعیین کیفی و نیمه کمی استرپتولیزین-O یا ASO در سرم به کار می رود. استرپتوکوک بتاهمولیتیک گروه A توکسین های مختلفی تولید میکند که هرکدام قادراند مانند یک آنتی ژن عمل نمایند. یکی از این اگزوتوکسین ها استرپتولیزین O هستند. مقدار این آنتی بادی در سرم بیمار نشانه آلودگی با استرپتوکوک بتاهمولیتیک است.

اساس کیت SLO، اگلوتیناسیون ذرات لاتکس است. در صورت وجود مقدار حداقل 200 IU/ML آنتی بادی ضد استرپتولیزین-O در سرم، آگلوتیناسیون ذرات لاتکس مشاهده می شود. تعیین دقیق تیتر آنتی بادی ضد استرپتولیزین صرفا با روش تیتراسیون لوله ای با استفاده از آنتی ژن لیوفیلیزه امکان پذیر است.

ارزیابی میزان آنتی بادی ها بر ضد اگزوتوکسین های استرپتوکوک اطلاعات با ارزشی در عفونت اولیه به دست میدهد. در 80 تا 85 درصد از موارد عفونت استرپتوکوکی،تیتر آنتی استرپتولیزین-O بالاست. از انجا که افراد غالبا در معرض آلودگی با این میکروارگانیسم قرار میگیرند، عملا همه‌ی نمونه های سرمی مقادیر مشخصی از تیتر ASO نشان می دهند، ولی میزان 250 IU/ML بالاترین حد طبیعی می باشد.

اگر فردی به عفونت استرپتوکوکی مبتلا شده باشد، به احتمال زیاد با آنتی بیوتیک درمان می شود و علائم بیماری برطرف می شود. اما اگر عفونت علائمی برای او ایجاد نکند یا به طور کامل درمان نشود، ممکن است دچار عوارض ثانویه شود. اگر پزشک مشکوک به داشتن یکی از عوارض زیر باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون تیتر ASO داشته باشد.

عفونت ها بدون درمان مناسب: باکتری استرپتوکوک می تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند. این می تواند باعث عفونت در لوزه ها، سینوس ها، پوست، گوش میانی و خون شود.

تب اسکارلت یا مخملک: این بیشتر در کودکان بین سنین 5 تا 15 سال دیده می شود. مخملک در گذشته به عنوان یک بیماری جدی دوران کودکی در نظر گرفته می شد. در حال حاضر با آنتی بیوتیک قابل درمان است، اما اگر درمان نشود می تواند عوارض ایجاد کند. علائم مخملک عبارتند از:

 • بثورات قرمزی که شبیه آفتاب سوختگی یا کاغذ سنباده است
 • خطوط قرمز در اطراف کشاله ران، زیر بغل، آرنج، زانو و گردن
 • صورت برافروخته با حلقه ای رنگ پریده در اطراف دهان
 • زبان قرمز و ناهموار که ممکن است در اوایل با یک پوشش سفید پوشیده شود

تب روماتیسمی: این بیماری یک پاسخ ایمنی التهابی است و عفونت نیست. پزشکان معتقدند که این پاسخ ایمنی بدن به عفونت قبلی استرپتوکوکی یا مخملک است. تب روماتیسمی یک بیماری جدی است که می تواند قلب، مفاصل، مغز و پوست را تحت تاثیر قرار دهد. علائم تب روماتیسمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مفاصل دردناک و حساس در زانو، مچ پا، آرنج و مچ دست
 • تب
 • علائم قلبی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و ضربان قلب سریع
 • خستگی
 • توده های زیر پوست در نزدیکی مفاصل، اگرچه این اتفاق نادر است
 • بثورات حلقه های صورتی با مرکز واضح، اگرچه این نیز نادر است

گلومرولونفریت: این یک نوع بیماری کلیوی است. گلومرولونفریت به فیلترهای ریز داخل کلیه ها به نام گلومرول آسیب می رساند و می تواند باعث شود کلیه ها در دفع مواد زائد و مایعات از بدن با مشکل مواجه شوند. موارد جدی می تواند باعث نارسایی کلیه شود. ممکن است هیچ علامتی از گلومرولونفریت وجود نداشته باشد. علائم گلومرولونفریت، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون در ادرار
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • کهیر
 • فشار خون بالا
 • درد در مفاصل یا شکم
 • ادرار کردن کمتر یا بیشتر از حد معمول
 • ادرار کف آلود
 • تورم در صورت یا مفاصل

آزمایش تیتر آنتی استرپتولیزین چگونه انجام می شود؟

aso test

این آزمایش با استفاده از نمونه خون وریدی، که معمولاً از ورید بازویی گرفته می شود. ممکن است پزشک به بگوید که شش ساعت قبل از آزمایش ناشتایی رعایت شود. پزشک ممکن است دو هفته بعد آزمایش دیگری برای تیتر ASO انجام دهد تا ببیند آیا سطح آن در حال افزایش یا کاهش است.

آزمایش تیتر آنتی استرپتولیزین چگونه تفسیر می شود؟

سطح ASO منفی یا سطح ASO بسیار پایین به این معنی است که احتمالا اخیراً عفونت استرپتوکوکی وجود نداشته. بدن بین یک هفته تا یک ماه پس از آلوده شدن شروع به تولید آنتی بادی های ASO می کند. سه تا پنج هفته پس از ابتلا به این بیماری، بیشترین آنتی بادی را در خون وجود خواهد داشت. پس از آن، آنتی بادی آنتی اترپتولیزین O شروع به کاهش خواهد کرد. آنتی بادی های ASO تا چند ماه پس از عفونت در خون قابل تشخیص خواهند بود.

اگر سطح آنتی بادی های ASO افزایش یافته است، به این معنی است که احتمالا بدن اخیراً با عفونت استرپتوکوکی مواجه بوده است. اگر سطح آنتی بادی های ASO مدتی پس از آزمایش در حال کاهش باشد، به این معنی است که عفونت ممکن است در حال از بین رفتن باشد.

چه آزمایش های دیگری ممکن است با تیتر ASO انجام شود؟

اگر پزشک فکر می کند که ممکن است گلودرد استرپتوکوکی در حال حاضر داشته باشید، ممکن است برای بررسی وجود باکتری GAS به آزمایش آنتی ژن استرپتوکوک سریع یا کشت گلو نیاز داشته باشید. اگر در قسمت‌های دیگر بدنتان عفونت دارید، ممکن است لازم باشد کشت‌های دیگری از خون، بافت‌ها یا مخاط در ریه‌هایتان انجام دهید.

اگر پزشک شما فکر می کند که ممکن است تب روماتیسمی داشته باشید، ممکن است نیاز به انجام سایر آزمایشات آنتی بادی داشته باشید. Anti-DNAse B ، آنتی هیالورونیداز یا آنتی استرپتوزیم دیگر آنتی بادی هایی هستند که ممکن است در خون وجود داشته باشند. آنها می توانند به پزشک شما کمک کنند تا تشخیص دهد که آیا تب روماتیسمی دارید یا خیر.