بخوانیم و بدانیم

آزمایش پاپ اسمیر چرا و چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر 

آزمایش پاپ اسمیر

نام های دیگر آزمایش با نام های اختصاری:

Liquid Base, Thin Prep, Pap Test

نمونه مورد نیاز:

سلول های ناحیه سرویکس (دهانه رحم) که توسط برس مخصوص و یا ابزارهای دیگر برداشته می شوند.

چه موقع باید آزمایش پاپ اسمیر بدهید؟

آزمایش پاپ اسمیر ،جهت غربالگری و  تشخیص سرطان دهانه رحم (سرویکس) صورت میگیرد. همچنین وجود آلودگی و عفونت های رحم و واژن در بانوان  در این آزمایش بررسی میگردد. 

غربالگری باید از ۲۱ سالگی شروع شود. زنان بین ۲۰ تا ۳۰ سال هر ۳ تا ۵ سال یک بار باید آزمایش PAP Smear را انجام دهند. زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال باید هر 5 سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و HPV را با هم انجام دهند.

در زنان بالای ۶۵ سال در صورت عدم وجود سابقه خانوادگی و داشتن حداقل ۳ آزمایش پاپ اسمیر طبیعی و دو آزمایش HPV طبیعی نیاز است هر ۱۰ سال یک بار این آزمایش انجام شود.

برگه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر حاوی اطلاعات متنوعی است که توسط پزشک تفسیر خواهد شد.

آمادگی قبل از انجام آزمایش

  • بهتر است ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش از کرم ها و یا شوینده های واژینال استفاده نشود.
  • ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش از رابطه جنسی خودداری شود.
  • این آزمایش به طور معمول یک هفته بعد از اتمام خونریزی ماهیانه انجام می گیرد.
  • از انجام نمونه گیری در طی ۳ روز پس از استفاده از کف ها و ژل های ضد اسپرم، پمادهای درمانی و … خودداری کنید.

پاپ اسمیر چه چیزی را نشان میدهد؟روش آزمایش پاپ اسمیر

این آزمایش جهت تشخیص سلول های غیر طبیعی (یا سلول هایی که قابلیت تغییر شکل دارند) ناحیه واژن یا سرویکس رحم انجام می شود. به وسیله این آزمایش ناحیه واژن یا سرویکس رحم است می توان عفونت هایی که عامل باکتریایی، قارچی یا ویروسی دارند را شناسایی نمود.

زمانی که این آزمایش به صورت برنامه ریزی شده انجام شود، قابلیت تشخیص پیش از موعد سرطان را دارد و می توان سلول هایی را که در معرض تغییر شكل هستند در زمان مناسب درمان نمود.

در این آزمایش حتی تغییر شکل ناشی التهاب سلول ها را می توان مشاهده نمود و درمان های حمایتی را انجام داد.

یکی عواملی که باعث افزایش سرطان ناحیه سرویکس می شود، ویروس پایلومای انسان (HPV) می باشد. این ویروس از طریق جنسی انتقال پیدا می کند و نسبتا شایع است. 

در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر نتایج غیر طبیعی از نظر بیماری های گفته شده به همراه داشته باشد پزشک جهت بررسی های بیشتر آزمایش های دیگری را نیز در خواست خواهد کرد.

روش نمونه گیری و انجام آزمایش نمونه برداری سرویکس

برای انجام نمونه گیری پزشک یا ماما در مطب با استفاده از اسپکولوم (Cervix brush) اقدام به نمونه گیری می کنند. بلافاصله پس از نمونه گیری قسمت برس مانند را جدا کرده و داخل محلول فیکساتیو منتقل می نمایند. نمونه حداقل به مدت 1 ماه در دمای اتاق و داخل نگهدارنده پایدار است.

برای جدا کردن سر براش و جلو گیری از ایجاد آلودگی پس از نمونه گیری ، سر براش را درون ویال قرار داده و پس از گیر دادن لبه براش به کناره داخل دسته رنگی براش را بکشید تا دو قسمت از هم جدا شوند.

امروزه آزمایش پاپ اسمیر به دو روش سنتي (Coventional) و جدید (Liquid Base) انجام میشود.

روش Coventional 

در این روش نمونه به وسیله ابزاری چوبی (اسپاچولا،Spatula) یا سواب پنبه ای و یا برس برداشته می شود و روی لام کشیده می شود و لام برای بررسی های لازم به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود.

در این روش به همراه سلول های مورد نیاز برای بررسی، ترشحات و موکوس ناحیه واژینال و سرویکال و سایر عوامل مداخله گر آزمایش نیز روی لام کشیده می شوند که باعث کاهش کیفیت نمونه می شوند.

روش Liquid Base

این روش به مراتب جدیدتر از روش قبلی می باشد. در این روش نمونه به وسیله برسی مخصوص برداشته می شود، سپس برس را داخل مایع مخصوصی می اندازند و مایع را جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستند.

در آزمایشگاه سلول های موجود در مایع را بعد از انجام فرایندهای مختلف روی لام می برند. در این روش لایه ای مناسب از سلول های بدون عوامل مداخله گر روی لام کشیده می شوند که باعث می شود نتایج آزمایش دقیق تر و صحیح تر گزارش شود.

 مقادیر طبیعی آزمایش : عدم مشاهده سلول های تغییر شکل یافته.

کیت پاپ اسمیر ویواسل جهت غربالگری سیتولوژی سرطان گردن رحم در بانوان طراحی شده است. این کیت می توان تشخیص ژنوم عواملی مانند HPV،HSV و کلامیدیا، نایسریا و … نیز مورد استفاده ی آزمایشگاه ها قرار میگیرد.

مطالب مرتبط