ویروسی که خطر ابتلا به هفت بیماری را افزایش میدهد

 

ویروس اپشتین بار (EBV)

ویروس اپشتین بار (EBV)

ویروس اپشتین بار (EBV)، از خانواده ویروس هرپس انسانی بوده و به عنوان ویروس هرپس انسانی 4 شناخته شده است. EBV از شایع ترین ویروس های انسانی است و در سراسر جهان یافت می شود. اکثر مردم در مرحله ای از زندگی خود به EBV مبتلا می شوند.

EBV اغلب از طریق مایعات بدن به ویژه بزاق گسترش می یابد. EBV می تواند منجر به منونوکلئوز عفونی شود. در واقع EBV شایع ترین علت منونوکلئوز عفونی بوده و حداقل یک نفراز چهار فرد مبتلا به  EBV دچار منونوکلئوز عفونی خواهد شد.

 

محققان مرکز پزشکی بیمارستان اطفال سینسیناتی در آمریکا در یک مطالعه جدید متوجه شدند که این ویروس، خطر ابتلا به بیماریهای لوپوس اریتماتوز سیستمیک، ام. اس، آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک جوانان، بیماری های التهابی روده، بیماری سلیاک و دیابت نوع یک را افزایش می دهد.

 اپشتین بار یک ویروس به شدت شایع است. به طوری که در آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته بیش از ۹۰ درصد افراد را تا ۲۰ سالگی و در کشورهای کمتر توسعه یافته ۹۰ درصد افراد را تا دو سالگی آلوده می‌کند این ویروس زمانی که افراد را آلوده کرد برای همیشه در بدن آنها باقی می‌ماند.

 مونونوکلئوز که باعث ایجاد خستگی شدید می شود، یکی از رایج ترین بیماری هایی است که توسط ویروس اپشتین بار (EBV) ایجاد میشود و اغلب از طریق تماس بزاق دهان گسترش می‌یابد. در طول سال‌ها محققان ویروس EBV را با ابتلا به چند بیماری نادر از جمله برخی سرطانهای سیستم لنفاوی ارتباط داده اند .

مطالعات جدید ضمن تایید یافته‌های محققان، ۷ بیماری شناخته شده دیگر را نیز به فهرست بیماری های ناشی از این ویروس اضافه می‌کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که پروتئینی به نام EBNA2 که توسط ویروس اپشتین بار تولید می‌شود، به مکان های متعددی در امتداد ژنوم انسان که با ابتلا به این ۷ بیماری ارتباط دارند، متصل می شود.

بطور کلی این مطالعه اطلاعات جدیدی ارائه می دهد، مبنی بر اینکه عوامل زیست محیطی مانند عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، رژیم غذایی ضعیف، می‌تواند در نقشه ژنتیکی انسان اثر گذاشته و باعث ابتلا به این بیماری ها شوند. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است.