دکتر بصیری:

تولید حالب مصنوعی در حال گذراندن مراحل آزمایشی است

میزنای

نمونه حالب مصنوعی که با استفاده از نانو تکنولوژی در این مرکز تولید شده، در حال گذراندن مراحل آزمایش حیوانی است.

__________________________
دکتر عباس بصیری، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: لوله باریکی که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه می‌برد میزنای یا حالِب نام دارد. این مجرا از لگنچه منشأ گرفته و به مثانه ختم می‌شود. حالب در افراد بالغ معمولاً بین ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر طول دارد.

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از حدود ۳ سال پیش فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند و در تلاش هستند با ساخت این وسیله خدمت بهتری به بیماران ارائه دهند.

دکتر عباس بصیری با اشاره به این‌که حالب مصنوعی ایرانی به یک سگ پیوند زده شده و منتظر نتایج این اقدام هستیم، اظهار داشت: داربست این طرح از نوع نانو تکنولوژی بوده و بر روی این داربست سلول کاشته می‌شود تا بتوان حالب را در وضعیت عادی و طبیعی تولید کرد.

حالب مصنوعی

 مطالعات حیوانی این کار حداکثر تا سال آینده به اتمام برسد و پس از رفع نقایص احتمالی، آماده بهره‌ گیری آن در انسان خواهیم بود.

این وسیله طوری ساخته‌ شده که سلول‌های طبیعی حالب در آن رشد کند تا یک حالت طبیعی را به خود گیرد و بیماران با استفاده آن دچار مشکل نشوند.

دکتر بصیری به سایر اقدامات این مرکز اشاره کرد و گفت: کیت تشخیص وجود اگزالات در کلیه، یکی از عوامل پیشگیری‌کننده سنگ کلیه هست که در حال تهیه است و زمانی که این کیت ها به بازار عرضه شود، این اختراع به نام ایران و به ‌صورت پتنت در آمریکا ثبت خواهد شد.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی