لام و لامل ظروف شیشه ای آزمایشگاهی هستند که در آزمایشگاه و هنگام کار با میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند. از لام و لامل آزمایشگاهی برای نگهداری نمونه های آزمایشگاهی و نمونه های کشت بافت جهت بررسی در زیر میکروسکوپ استفاده می شود.

نمونه مورد آزمایش جهت مشاهده در میکروسکوپ روی لام قرار می گیرد، سپس از لامل برای ثابت نگه داشتن نمونه روی لام استفاده می شود. لامل برای جلوگیری از تماس های تصادفی، ممانعت از تماس لنز میکروسکوپ با نمونه، تاخیر در اکسیداسیون و دی هیدراته شدن نمونه، جلوگیری از نشستن گرد و خاک روی نمونه و همچنین تثبیت نمونه های محلول در مایع حلال نیز کاربرد دارد.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید انواع لام  و لامل با مشاوران ما در شرکت پارس پیوند در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

  • شماره تلفن شرکت:5-40660490-021
  • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
  • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890
  • دایرکت اینستاگرام: parspeyvand@

لام چیست و چه کاربردی دارد؟

لام آزمایشگاهی که با نام اسلاید یا لام میکروسکوپ (Microscope Slide) نیز شناخته می‌شود، قطعه‌ی شیشه‌ای صاف و  نازکی است که نمونه‌ها را به‌منظور مطالعه و بررسی در زیر میکروسکوپ بر روی آن قرار می‌دهند.

استفاده از لام امکان برچسب‌گذاری نمونه‌ها، جا‌به‌جایی و ذخیره‌سازی آن‌ها را میسر می‌نماید.

لام به طور معمول 75 در 26 میلی متر و ضخامت حدود 1 میلی متر است. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه ساخته می شود. این شیشه ها از جنس آهکی یا بروسیلیکات هستند.

لامل چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه دارد؟

لامل یا تیغک شیشه ای صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. ضخامت لامل ازمایشگاهی کمتر از ۲/۰ میلیمتر می باشد. از لامل برای ثابت نگه داشتن نمونه روی لام استفاده می کنند.

لام های آزمایشگاهی به چند دسته طبقه بندی می شوند؟

لام های آزمایشگاهی به واسطه نوع کاربرد و مصرف آن طبقه بندی میشوند.

در همین راستا انواع لام آزمایشگاهی با کد های تعیین شده و مشخص وارد بازار میشود. هر یک ازاین کد ها نشان دهنده کاربرد و ماهیت لام می باشد:

لام ۷۱۰۲: ساده ترین نوع لام، که از جنس شیشه ای (تیغه صاف) برخوردار است. در مصارفی چون رنگ آمیزی باکتری بکار برده می شود.

لام ۷۱۰۱: یکی از انواع لام آزمایشگاهی است.  لبه آن، به منظور کاهش صدمات وارده به مصرف کنندگان، صیقل داده شده است.

لام ۷۱۰۳ و ۷۱۰۴: شامل لام یک حفره ای و دو حفره ای می شود. برای آزمایش و بررسی نمونه های مایع، نمونه های با ضخامت زیاد و کشت بافت، مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین از کدهای ۷۱۰۵ (لام های یک وجه با یک سر مات)، ۷۱۰۷ (لام های دو وجه با یک سر مات) و ۷۱۰۹ (لام های یک سر رنگی) در مصارف مختلفی و برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شود.

طبقه بندی دیگری نیز برای لام های آزمایشگاهی وجود دارد که بر مبنای شکل ظاهری صورت گرفته است:

لام حفره ای یا مقعر : دارای یک یا چند حفره است. برای نگهداری اشیاء کمی ضخیم تر طراحی شده است . نمونه های خاصی مانند مایعات و کشت بافت به کار می رود. لام ها برای افزایش ایمنی یا استحکام ممکن است گوشه های گرد داشته باشند ، یا گوشه بریده ای برای استفاده از گیره کشویی یا میز متقاطع وجود داشته باشد. یک حفره یا 7103، دو حفره یا 7104 از پرکاربردترین آنهاست.

لام نئوبار: لام توما یا شمارشگر نیز شناخته می شود یک لام چهار خانه با یک شبکه خطی (به عنوان مثال یک شبکه 1 میلی متر) مشخص شده است که اجازه می دهد تا اندازه اشیاء دیده شده در زیر ذره بین به راحتی تخمین زده شود و زمینه های مرجع برای شمارش نمونه را فراهم می کند. گاهی اوقات یک مربع از شبکه به یک شبکه ظریف تقسیم می شود. لام شمارش گلبول های سفید یا لام شمارش گلبول قرمز خون نام دیگر آن است.

از لوازم جانبی که همراه با لام و لامل در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند ظرف یا جار رنگ آمیزی است که در هیستولوژی، سیتولوژی، هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی برای رنگ آمیزی نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سینی لام برای حمل و جا به جایی و نپهداری کوتاه مدت لام های میکروسکوپی استفاده می شود.

جعبه لام وسیله دیگری است که برای نگهداری و بایگانی آنها استفاده می شود. جعبه لام  وسیله ای پلاستیکی است که می توان لامها را ردیفی درون آن قرار داد تا آسیبی به آنها وارد نشود.

قلم الماس وسیله برای علامت گذاری و نوشتن روی این شیشه های نازک است که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روش استفاده از لام چگونه است؟

بسته به نمونه ای که می خواهید بررسی کنید روش های استفاده از لام و لامل متفاوت است. گاهی می توان به سادگی نمونه را روی آن قرار داد و زیر میکروسکوپ بررسی کرد ولی گاهی نیاز به پروسه های طولانی رنگ آمیزی و تهیه مقطع دارد.

بطورکلی برای بررسی نمونه ها ابتدا نمونه را بر روی آن قرار داده و سپس با قرار دادن لامل بر روی نمونه، ضمن ثابت نگه داشتن نمونه مانع از دهیدراته شدن، تماس با لنز میکروسکوپ و نشستن گرد و خاک بر روی آن می شوند.

بعد از قرارگیری نمونه در بین لام و لامل، کل مجموعه (نمونه، لام و لامل آزمایشگاهی) را اسلاید میکروسکوپ می گویند  که با ثابت کردن آن زیر میکروسکوپ به بررسی آن می پردازند.

لام و لامل چگونه استریل می شوند؟

لام‌ها و لامل ها به‌وسیله اشعه گاما استریل می شود و برای موارد زیر می توان از آن ها استفاده نمود. مطالعات کشت سلولی و بافتی برسی‌های ایمونوفلورسانس و ایمونوهیستوشیمی برای سیتولوژی، بافت‌شناسی، انگل‌شناسی، باکتریولوژی و ویروس‌شناسی و غیره تثبیت (Immobilization) DNA، اسیدهای نوکلئیک، آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌ها و سایر مولکول‌های کوچک مطالعات هیبریداسیون و …