مقالات

اجزای مشترک محیط‌های کشت چه مواردی هستند؟

محیط کشت

بررسی خصوصیات ظاهری یک میکروارگانیسم شناسایی آن را ممکن می‌سازد. رشد ارگانیسم در محیط کشت ضروری است و اگر بیش از یک گونه ارگانیسم در محیط بررسی وجود داشته باشد هر کدام باید به دقت و به طور خالص جداسازی و شناسایی شوند. اکثر ارگانیسم‌های مطرح در باکتری شناسی پزشکی پاتوژن‌های بدن انسان هستند و به منظور به دست آوردن رشد مناسب محیط کشت‌های مصنوعی باید مواد مغذی و PH نزدیک به بافت‌ها و مایعات بدن را فراهم کنند

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید انواع محیط کشت با مشاوران ما در شرکت پارس پیوند در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

  • شماره تلفن شرکت:021-40660490-5
  • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
  • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890

دایرکت اینستاگرام@parspeyvand

اجزای مشترک محیط‌های کشت چه مواردی هستند؟

آب:

آب اغلب برای محیط‌های کشت مناسب است به ویژه اگر مقدار مواد معدنی آن کم باشد اما اگر غلظت املاح آب مصرفی مناسب نمی‌باشد مصرف آب مقطر یا آب بدون مواد معدنی توصیه می‌شود بنابراین دقت به مقادیر املاح بسیار مهم است به عنوان مثال آب مقطر مس دار را می‌توان برای تهیه محیط کشت به کار برد. 

آگار:

آگار در صنعت از یک نوع جلبک دریایی به دست می‌آید ورده شفاف و خشک می‌شود و در نهایت به صورت رشته‌های خشک شده یا پودر تهیه می‌شود از یک منبع وجود دارد. 

جز مهم آگار که پلی ساکارید با زنجیره بلند است که عمدتاً از واحدهای دی گالاکتوز و پیرانوز ساخته می‌شود همچنین محتوای انواعی از ناخالصی‌ها شامل نمک‌های غیرآلی مقدار کمی مواد شبه پروتئینی و گاهی اوقات مقادیر ناچیزی اسیدهای چرب می‌باشد مواد معدنی موجود عمدتاً کلسیم و منیزیم هستند و به نظر می‌رسد که در آگار به صورت استرهای سولفات منیزیم و کلسیم پلی ساکارید وجود دارند. 

پپتون: 

پپتون مرکب از فرآورده‌های محلول در آب می‌باشد که از گوشت یا مواد پروتئینی دیگر مثل ماهیچه، قلب، کازئین، فیبرین یا آرد سویا تهیه می‌گردد. این ماده معمولاً از هضم ترکیب پروتئینی آنزیم‌های پروتئولیتیک نظیر پپسین، تریپسین یا پاپائین به دست می‌آید. 

اجزای مهم پپتون‌ها پروتئوس‌ها، اسیدهای آمینه، انواعی از نمک‌های غیرالی مانند فسفات‌ها، پتاسیم و منیزیم و بعضی فاکتورهای فرعی رشد مثل ریبوفلاوین است. 

کازئین هیدرولیز کننده: 

این ماده از اسیدهای آمینه حاصل از تجزیه کازئین پروتئین شیر به دست می‌آید. کازئین همچنین محتوی فسفات و سایر نمک‌ها و برخی فاکتورهای موثر در رشد است. اسید هیدرولیز کننده از لحاظ مواد مغذی فقیرتر است چون تریپتوفان در طی هیدرولیز تا حد زیادی از بین می‌رود و بعضی از اسیدهای آمینه دیگر مقدارشان کم می‌شود؛ بنابراین تریپتوفان باید به محیط اضافه شود تا آن را برای باکتری‌های نیازمند به تریپتوفان آماده سازد. 

عصاره گوشت:

عصاره گوشت آماده به صورت تجاری به عنوان جانشینی برای عصاره گوشت تازه به کار می‌رود و محتوی انواع گسترده‌ای از ترکیبات قابل حل در آب شامل محصولاتی که پروتئین کمی دارند مثل ژلاتین، پپتون‌ها و اسیدهای آمینه و ترکیبات حاوی نیتروژن و فاکتورهای فرعی رشد و نیز برخی کربوهیدرات‌ها می‌باشند

عصاره مخمر:

عصاره مخمر از سلول‌های شسته شده مخمر آبجو تهیه می‌شود شامل تعداد زیادی از اسیدهای آمینه، فاکتورهای رشد و نمک‌های غیر الی است. بالغ بر ۱۰ درصد عصاره مخمر کربوهیدرات است که شامل گلیکوژن و پنتوزها است. 

عصاره مخمر دتاً به عنوان منبع جامعی از فاکتورهای رشد به کار می‌رود و می‌تواند جانشین عصاره گوشت در محیط کشت شود 

عصاره جو:

عصاره جو از طریق عصاره‌گیری از جو جوانه زده در آب حدود ۵۵ درجه سانتیگراد تهیه می‌شود. محلول الکلی با تبخیر سفت و غلیظ می‌شود تا ماده چسبناک قهوه‌ای رنگی حاصل شود این محلول مرکب از مالتوز، نشاسته، گلوکز، پروتئین‌ها، نمک‌های معدنی و فاکتورهای رشد است. 

برای استفاده از این عصاره در محیط‌های کشت قارچ شناسی باید از افزودن قند یا روغن ماهی اضافی اجتناب کرد 

خون:

خون مصرفی در تهیه محیط‌های کشت باید با رعایت شرایط آسپتیک جمع آوری شود. نگهداری خون در شرایط استریل بسیار اهمیت دارد. استریل کردن خون توسط حرارت موجب تجزیه سلول‌ها انعقاد خون و پروتئین‌های سرم و غیر طبیعی شدن هموگلوبین گلبول قرمز و تبدیل آن به مشتقات قهوه‌ای رنگ خواهد شد. دفیبرینه کردن یا افزودن سیترات یا اگزالات موجب عدم انعقاد می‌شود.

خون استریل اسب را می‌توان به طور تجاری تهیه کرد. خون را می‌توان از خرگوش‌ها و حیوانات آزمایشگاهی دیگر مانند گوسفند گاو نر یا از انسان جمع آوری کرد. 

خون انسان یا حیوان ممکن است شامل آنتی بیوتیک‌هایی باشد که می‌توان با آزمایش تعیین حساسیت باکتری‌ها طیف وسیعی از آنتی بیوتیک‌ها را مشخص کرد. خون فرد دهنده گاهی اوقات شامل گلوکز بوده و برای بعضی اهداف نامناسب است. حتی خون غربال شده انسان ممکن است دارای ویروس‌های هپاتیت یا رترو ویروس‌های انسانی باشد. پس وقتی با آن کار می‌کنیم باید کاملاً احتیاط کنیم. 

سرم:

سرم برای مصرف در محیط‌های کشت نیازی به جمع آوری با رعایت شرایط آسپتیک ندارد چون می‌توان آن را از طریق فیلتر کردن استریل نمود. سرم‌های استریل حیوانات را می‌توان به طور تجاری تهیه کرد و سرم تا زمان مصرف در دمای ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد در یخچال قابل نگهداری است. سرم نیز مانند خون ممکن است حاوی آنتی بیوتیک‌ها یا ویروس هپاتیت باشد.