مقالات

لوله فالکون یا لوله سانتریفیوژ چیست؟

لوله فالکون

لوله فالکون (Falcon Tube) یا لوله سانتریفیوژ (Centrifuge Tube)، از لوله های آزمایشگاهی هستند که جهت نگه داری نمونه های مایع در حجم های متفاوت استفاده می شود. لوله فالکون در آزمایشگاه های زیستی و بیمارستان ها استفاده می شود.

لوله‌های فالکون قاعده مخروطی یا گرد دارند و بسیاری از محققان علمی آن‌ها را به علت توجه به جزئیات ساخت، ترجیح می‌دهند. جزئیات ظریف باعث شده‌اند که لوله‌های فالکون اطمینان‌پذیرتر، بادوا‌م‌تر و نحوه ی استفاده از آن ها آسان‌تر باشند.

لوله های فالکون دارای درب پیچ دار می باشند و قابلیت نشت را ندارد و یکبار مصرف هستند. از لوله فالکون‌ برای آزمایش‌ها ‌و همچنین برای سانتریفیوژ استفاده می‌کنند. در باکتری‌شناسی، استخراج کردن RNA & DNA و بقیه شیوه‌های  ‌معمول آزمایشگاه از این لوله‌ها ‌استفاده می‌کنند.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید لوله فالکون با مشاوران ما در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

  • شماره تلفن شرکت:021-40660490-5
  • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
  • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890

دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand

لوله فالکون از پلی‌پروپیلن نیمه شفاف و یا پلی استایرن شفاف ساخته می شود. جنس بدنه آن ها مقاوم در برابر مواد شیمیایی ( الکل ها و حلال های آلی ملایم ) می باشد. فرق این دو جنس لوله این است که لوله های پلی پروپیلن (PP) شفاف نبوده و در طی فرایند سانتریفیوژ شدن تا 3000 دور مقاوم هستند. همچنین آنها می توانند در دمای 120 درجه سانتیگراد استرلیزه بشوند.

لوله های فالکون با جنس پلی استایرن (PS) شفاف بوده و فرآیند سانتریفیوژ تا 1400 دور را تحمل کنند. پلی استایرن محلول های آبی، محلول های قلیایی و اسیدی ضعیف را تحمل می کند. لوله های فالکون با جنس پلی استایرن نمی توانند اتوکلاو شود.

لوله فالکون در چه مواردی در آزمایشگاه ها استفاده می شود؟

لوله های مخروطی فالکون ابزارهایی با کیفیت بالا و آسان برای محافظت از نمونه های ارزشمند آزمایشگاهی هستند. برای حفظ یکپارچگی نمونه در طول چرخش در سانتریفیوژ، انجماد و ذخیره سازی می توان از لوله های مخروطی فالکون استفاده کرد. لوله های مخروطی فالکون از پلی پروپیلن با شفافیت بالا ساخته شده اند. همانطور که پیشتر اشاره شد از لوله های فالکون در باکتری‌شناسی، استخراج کردن RNA & DNA و بقیه شیوه‌های  ‌معمول آزمایشگاه ‌استفاده می‌کنند.

رادیوایمونواسی (RIA)، انعقاد، فریز کردن، ذخیره‌سازی، آنالیز ذرات، چرخش با سرعت بالا در سانتریفیوژ، شستشو و تغلیظ نمونه‌ها نیز از دیگر کاربردهای لوله فالکون هستند. از انواع لوله فالکون ته مخروطی و ته گرد برای کشت سلولی و تهیه سوسپانسیون نیز استفاده می‌کنند.

ویژگی های لوله فالکون چیست؟

استقامت بالا: کیفیت ساخت بسیار بالای لوله فالکون باعث استقامت بالا و پایداری حرارتی گسترده آنها شده است تا بتوان کارهای حساس آزمایشگاهی را به‌راحتی انجام داد. لوله فالکون از نمونه های با ارزش آزمایشگاهی در طول سانتریفیوژ، چرخش و ذخیره‌سازی بلندمدت در فریزر محافظت می‌کند.

استفاده آسان: لوله‌های فالکون برای ساده‌تر کردن کارهای آزمایشگاهی طراحی شده‌اند. اعداد درج‌شده به رنگ آبی تیره که روی لوله ها ثبت شده کاملا خوانا هستند تا بتوان نمونه‌ها را با دقت بالا اندازه گیری کنید.

امکان برچسب گذاری نمونه‌ها احتمال اشتباه کردن را کاهش می دهد. همچنین استفاده از رک‌های فالکون نگهداری و استفاده از لوله‌ها را ساده می‌کند.

سازگاری زیستی: در طراحی و تولید این لوله‌ها از موادی استفاده شده است که از تست‌های سمیت واحد دارویی آمریکا (USP) موفق بیرون آمده‌اند. بنابراین مطمئن خواهید بود که این لوله ها عاری از غلظت خاصی از مواد بیواکتیو هستند که می‎توانند به‌صورت بالقوه در آزمایش‌ها مشکل ایجاد کنند.

اطمینان‌پذیری بالا: تمام لوله‌های فالکون با توجه به بالاترین استانداردهای کیفی ساخته و تست شده‌اند تا بیشترین اطمینان‌پذیری را برای انجام تحقیقات علمی داشته باشند.

ساخته شده از پلی پروپیلن با شفافیت بالا: لوله‌های فالکون مخروطی از پلی پروپیلن با شفافیت بالا ساخته شده‌اند.  مقاومت شیمیایی، پایداری حرارتی و شفافیت نوری باعث شده است این لوله‌ها عملکرد قابل اعتمادی برای تمام کاربردهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی داشته باشند.

از دیگر ویژگی های لوله فالکون یا (لوله سانتریفیوژ) میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درب بدون نشت
  • RNAS & DNAS free
  • جلوگیری از ورود آلودگی به داخل نمونه
  • پایه دار یا بدون پایه
  • در چرخش ها با دور بالا دفرمه نمی شود و نمی شکند
  • پک استریل، تک استریل، پک غیر استریل

انواع لوله فالکون:

لوله فالكون به دو شکل قاعده مخروطی یا گرد هستند. حجم این لوله‌ها نیز می‌تواند باشد. این لوله ها در حجم های متفاوت ۱۰، ۱۵، ۵۰، ۱۷۵ و ۲۲۵ میلی‌لیتر موجود هستند.

جا لوله ای فالکون یا رک لوله فالکون از پلی پروپیلن ساخته شده است و قابل اتوکلاو و فریز کردن است. از مزیت های جا لوله ای فالکون یا رک لوله فالکون امکان باز و بسته شدن آن ها می باشد که با باز نمودن آن ها می توان در فضا صرفه جویی کرد و تعداد بیشتری از آنها را درون دستگاه اتوکلاو قرار داد. جا لوله ای فالکون در برابر اکثر اسیدها و مواد شیمیایی رایج در آزمایشگاه ها مقاوم است.