مقالات

کاپ سمپل یا کاپ نمونه چیست و چه کاربردی دارد؟

کاپ سمپل

کاپ سمپل ها ابزاری در آزمایشگاه هستند که برای استفاده با آنالایزرهای معروف موجود در بازار برای آنالیز هماتولوژی و انعقاد نمونه خون کامل و آنالیز بیوشیمیایی نمونه سرم عرضه می شود. کاپ سمپل ها یا کاپ نمونه عموما در دستگاه های اتوآنالایزر بیوشیمی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله این دستگاه ها می توان به هیتاچی، 3000BT، 700Beckman، 1000RA و کوباس اشاره کرد.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید انواع کاپ سمپل یا کاپ نمونه با مشاوران ما در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

  • شماره تلفن شرکت: 5-40660490-021
  • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
  • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890

دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand

دستگاه اتوآنالایزر برای بررسی پارامتر های مختلف در نمونه های زیستی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این موارد می توان به  نمونه سرم و مایع مغزی-نخاعی اشاره کرد. همانطور که از اسم این دستگاه ها بر می آید، دستگاه اتوآنلایزر کاملا اتومات است و تنها با یک تکنسین میتوان صد ها نمونه را تجزیه و تحلیل کرد. به صورت خلاصه نمونه ایی که داخل سمپل کاپ قرار دارد در معرض واکنشگر ها قرار می گیرد و دستگاه بر اساس رنگ سنجی میزان ترکیب شیمیایی را بررسی می کند.

معمولا دستگاه اتوآنالایزر یک روتور دارد که روی حلقه خارجی جایگاه نمونه ها قرار می گیرد. یک منبع نور و فوتو دتکتور هم در سیستم وجود دارد. سر روتور شبیه به روتور سانتریفیوژ است. نمونه و معرف با توجه به برنامه ایی که از قبل به دستگاه داده شده به داخل محفظه روتور تخلیه می شوند. روتور با سرعتی حدود 500 دور در دقیقه می چرخد که در این حالت نمونه و معرف ترکیب می گردند. ترکیب نمونه و معرف در دمای مناسب قرار گرفته تا رنگ مورد نظر تشکیل شود. نور توسط منبع نور به کووت تابیده می شود و سپس توسط رنگ سنجی یا فوتو دتکتور، مقدار جذب نور ارزیابی می شود.

کاپ سمپل از پلی استایرن با شفافیت بالا ساخته شده اند و برای تجزیه و تحلیل نمونه در حجم کم مناسب هستند. کاپ سمپل ها پایه مخروطی شکل دارند. ارتفاع آنها 22.6 میلی متر و قطر 13.8 میلی متر است. کاپ سمپل ها برای استفاده در محدوده دمایی 10- تا 80 درجه سانتیگراد مناسب هستند. آنها را می توان با استفاده از تابش گاما یا اکسید اتیلن استریل کرد اما برای اتوکلاو مناسب نیستند.

کاپ سمپل ها به شما امکان می‌دهند نمونه‌های کوچک را در لوله‌های آزمایش بزرگتر و با اندازه استاندارد یا لوله‌های جمع‌آوری خون حمل و نگهداری کنید. نمونه به سادگی به کاپ سمپل منتقل می شود و سپس در لوله آزمایش قرار می گیرد.

کاپ سمپل در چه مواردی کاربرد دارد؟

طراحی مخروطی کاپ سمپل امکان استفاده از تقریباً کل نمونه را فراهم می کند. کاپ سمپل نیمه شفاف؛ برای اکثر حلال ها قابل استفاده است.

کاپ سمپل هیتاچی چه مشخصاتی دارد؟

  • پایه پهن برای جلوگیری از ریزش
  • کاپ هیتاچی میکرو 1.5 سی سی ظرفیت دارد و کاپ هیتاچی ماکرو 3 سی سی ظرفیت دارد
  • حداکثر دمای قابل تحمل 90 درجه سانتی گراد
  • انتهای مخروطی جهت برداشت نمونه (بدون شکستگی سوزن دستگاه)
  • شفافیت بدنه برای انتقال مناسب نور
  • طراحی مناسب برای استفاده در انواع دستگاه آنالایزر