دسترسی به واکسن هپاتیت B، الزامی حیاتی حتی در دوران شیوع کرونا

وتکسن هپاتیت در کرونا

با توجه به آسیب پذیر بودن نوزادان در برابر هپاتیتB، دسترسی مادران باردار و نوزادان به واکسن این ویروس حتی در دوران شیوع کووید ۱۹ نیز بسیار مهم است.

تخمین های جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می دهد شیوع هپاتیت B در کودکان زیر پنج سال تا پایان سال ۲۰۳۰ باید به ۰.۱ درصد برسد.

ویروس هپاتیت B چالشی جدی است که می تواند در نوزادان مشکلاتی ایجاد کند، اگر این ویروس در دوران بارداری از مادر به نوزاد منتقل شود، احتمال ابتلای نوزاد به فرم مزمن هپاتیت B افزایش می یابد.

به همین علت در دوران شیوع کووید ۱۹ نیز باید نسبت به دسترسی مادران و نوزادان به واکسن هپاتیت B اطمینان داشته باشیم.

در حال حاضر کاهش چشمگیر موارد آسیب کبدی و سرطان کبد در نسل های بعد، به عنوان یک نقطه عطف شناخته می شود. 

در روزجهانی هپاتیت در سال ۲۰۲۰، سازمان جهانی بهداشت خواستار اقدامی یکپارچه و پله ای برای دستیابی به دستاوردی مهم از طریق تلاش های گسترده برای جلوگیری از انتقال ویروس از مادر به کودک به وسیله آزمایش زنان باردار و پیشگیری ضد ویروسی برای افراد نیازمند و حفظ آن است.

در حال حاضر بیش از ۲۵۰ میلیون نفر با عفونت مزمن هپاتیت B  در جهان زندگی می کنند.

نوزادان در برابر این ویروس بسیار آسیب پذیرند و حدود ۹۰ درصد از کودکان آلوده به این ویروس، در اولین سال زندگی خود به ناقل هپاتیت B مزمن تبدیل می شوند. HBV به کبد حمله می کند و سالانه جان نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر را می گیرد.

جلوگیری از هپاتیت B

واکسن هپاتیت

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند همه نوزادان در اولین فرصت هر چه سریعتر پس از تولد  ترجیحاً در ۲۴ ساعت نخست، واکسن هپاتیت را دریافت کنند.

گسترش دسترسی به دوز واکسن هپاتیت B به موقع هنگام تولد، سنگ بنای تلاش برای جلوگیری از انتقال هپاتیت B از مادر به کودکان است.

یک راه دیگر برای محافظت از کودکان ، ارائه درمان ضد ویروسی به زنان باردار برای کاهش انتقال هپاتیت B از مادر به کودک است.

سازمان جهانی بهداشت انجام آزمایش های معمول همه زنان باردار را برای عدم ابتلا به HBV، HIV و سفلیس در اسرع وقت در دوران بارداری توصیه می کند.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

پیشنهاد بررسی: برگزاری نمایشگاه مجازی تجهیزات پزشکی Digital Health Covid Freeقلب، طعمه جدیدترین نسخه ویروس کروناکدام تست برای تشخیص کرونا بهتر است؟