دستگاه شمارنده گلبول‌های خون (سل کانتر) تولید شددستگاه سل کانتر

دستگاه هماتولوژی آنالایزر فول دیف (سل کانتر) موسوم به دستگاه شمارنده گلبول‌های خون، یکی از تجهیزات پزشکی است که در

 .تشخیص بیماری‌های مختلف کاربرد دارد

.این دستگاه با یک پنجم قیمت نمونه مشابه خارجی «ایران ساخت» شد

به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع ‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی اسلامی فر، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان هیراب طب عرشیا، گفت: این دستگاه برای شمارش گلبول‌های خون و اندازه‌ گیری دیگر شاخص‌ها و مواد مرتبط با خون انسان به کار می‌رود.

این مسئله باعث شده است که این دستگاه حیاتی و مواد مصرفی مرتبط با آن در تشخیص بیماری‌های مختلفی کاربرد داشته باشد.

یکی از بیماری‌هایی که این دستگاه می‌تواند در فرایند درمان و تشخیص آن کاربرد داشته باشد کرونا است. امیدواریم این دستگاه  از سوی کادر درمان مورد استفاده قرار بگیرد.

تامین نیاز داخلی با محصول ایران ساخت

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان هیراب طب عرشیا در ادامه گفت: یکی از مزایای استفاده از این محصول دانش‌بنیان، کاهش زمان نتیجه‌گیری نسبت به روش‌های قدیمی و معمول است. در واقع کادر درمان در زمان بسیار سریعتری از نتیجه تجزیه و تحلیل‌های مرتبط با خون بیمار مطلع می‌شود.

قیمت این دستگاه سل کانتر حدود یک پنجم نمونه‌ی مشابه خارجی است و مواد مصرفی آن یک هشتم مشابه خارجی است. سالانه برای ورود این دستگاه و مواد مصرفی آن، معادل 700 میلیارد تومان ارز از کشور خارج می‌شود.

اسلامی ‌فر در ادامه گفت: به همین دلیل خروج ارز برای واردات این محصول، توسعه تولید محصول و افزایش تولید داخلی آن یک ضرورت است که این شرکت تلاش دارد آن را محقق سازد تا بازار داخلی به جای دستگاه وارداتی با استفاده از محصول ایرانی، نیازهای خود را تامین کند.

صادرات دستگاه هماتولوی آنالایزر (سل کانتر)

به گفته وی، فعلا صادرات نداشته‌ایم اما متقاضیان بالقوه‌ای از چندین کشور برای خرید این دستگاه وجود دارد. با توجه به اینکه دستگاه سل کانتر، در تمام آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و پاتولوژی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی، دامپزشکی و تمام بیمارستان‌ها و مراکز اورژانسی و مراکز بیماری‌های خاص کاربرد داد، در تلاش هستیم تا سطح تولید آن را افزایش دهیم.

اسلامی ‌فر همچنین بیان کرد: پیش از این با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کسب دانش فنی و ساخت پیش نمونه دستگاه، تسهیلات دریافت کردیم. امیدواریم با کسب حمایت‌های بیشتر تولید مواد مصرفی مرتبط با دستگاه را توسعه دهیم.

منبع: وزارت بهداشت

پیشنهاد بررسی: آزمایش آنزیم های کبدیAST –  آزمایش آنزیم های کبدی ALTروش های الایزا IEMA و EIA/ مقایسه ی مزایا و معایب