بخوانیم و بدانیم

نکاتی که هنگام خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید بدانید

راهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی نکات مهم

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”legacy”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true” type=”1_1″][fusion_text]

خرید تجهیزات آزمایشگاهی

خرید کالا فرآیندی است که به وسیله آن کالا و مواد مصرفی تهیه می شوند.

 • عوامل مؤثر در خرید عبارتند از:

کیفیت، قابلیت اطمینان، تحویل به موقع و قیمت پایین.

در هر زمان که ممکن است، باید از طریق شرکت در مزایده های رقابتی و گرفتن قیمت ها نه از یک منبع بلکه از چند تهیه کننده، خرید کالا انجام شود.

روش های گرفتن قیمت و خرید تجهیزات آزمایشگاهی 

 1. مظنه یا قیمت (Quotations)

مظنه عبارت است از پرسیدن قیمت کالاها یا خدمات. این پرسش می تواند در مورد تعداد اندک یا عمده ای از اقلام باشد. خریداری که مایل به دانستن قیمت های وسیله و مواد مصرفی است، برای تهیه کننده نامه ای با عنوان درخواست “مظنه” می نویسد. وقتی برای وسیله ای درخواست مظنه میکنید، برگهای راجع به ویژگی های مورد نظرتان تهیه کنید. این برگه با بیان واضح شرایط اختصاصی که مورد نظرتان است، راهنمای تهیه کننده خواهد بود.

تهیه کننده ها با درخواست مظنه تلفنی برای یک سفارش کوچک موافقت می کنند. تهیه کننده در پاسخ به درخواست شما، مظنه ای که قیمت ها را ارائه می دهد تهیه خواهد کرد. وقتی خریدار با مظنه موافقت کرد، قرارداد الزام آوری بسته می شود. قبل از موافقت خریدار، شرکت می تواند در هر زمان که مایل است مظنه ای را اصلاح یا فسخ کند.

اکثر خریدارانی که از تشکیلات دولتی و عمومی هستند مظنه درخواست می کنند. مناقصه نیز درخواستی برای قیمت هاست. درخواست میتواند برای مناقصه یا مظنه باشد که در هردو مورد قیمتها مد نظرند. بطور کلی، مناقصه برای یک سفارش عمده (بیشتر از یک مقدار خاص) است.

 1. خرید به وسیله تهیه کننده

یک تهیه کننده ملزم به دانستن تمام چیزهایی است که در حیطه ی کار آزمایشگاه وجود دارد. یک تهیه کننده خوب مظنه های وسایل، مواد مصرفی و مواد شیمیایی را بدست می آورد. تهیه کننده ای که توزیع انحصاری پنج مرکز یا بیشتر را به عهده دارد، می تواند بهترین قیمت را بدست آورد.

یک تهیه کننده نمی تواند بهترین قیمت هر چیزی را ارائه دهد. بعضی کارخانه ها برای خودشان شبکه تهیه و توزیع دارند اما بسیاری از آن ها برای توزیع و فروش محصولاتشان از شبکه دیگران استفاده میکنند.

 1. خرید به وسیله خریدار

بسیاری از خریداران سوال میکنند که آیا می توانند وسیله را خودشان خریداری کنند یا اینکه باید از طریق یک تهیه کننده این کار انجام شود. خرید وسیله آزمایشگاهی می تواند باعث اتلاف وقت شود. این کار مستلزم ملاقات با تهیه کننده ها، بررسی فهرست های راهنما (کاتالوگ) و نوشتن درخواست کتابچه راهنمای مصرف کننده برای کارخانه سازنده است. گرچه کاری که توسط خودتان انجام می شود امکان تحقیق و بررسی مستقلی را به شما می دهد، ولی این کار زمان زیادی می برد.

 1. چگونه تهیه کننده بهترین قیمت را بدست می آورد؟

تهیه کننده کسی است که به عنوان توزیع کننده کالاهای کارخانه سازنده عمل می کند. مطلوب این است که یک تهیه کننده خوب توانایی قابل مشاهده ای در ارائه خدمات و نگهداری وسیله داشته باشد.

تهیه کننده به چند دلیل بهترین قیمت را بدست می آورد:

–  به دلیل اینکه توزیع کننده انحصاری کارخانه است، تخفیف می گیرد.

– به واسطه سفارش دادن عمده تخفیف می گیرد (تخفیف خرید عمده) یا

– تخفیف اضافه ای که ممکن است از طرف کارخانه سازنده ارائه شود.

– معمولا تهیه کننده ۱۵-۵٪ قیمت خرید را بابت ارائه خدماتش با آزمایشگاه حساب میکند.

– یک تهیه کننده به واسطه شبکه تماس هایش و عمدتا به خاطر ارتباط مستقیم با کارخانه های سازنده، می

چگونه یک تهیه کننده ی خوب را بشناسیم؟

تهیه کننده به عنوان یک توزیع کننده عمل می کند. تهیه کننده ای را انتخاب کنید که نمی گذارد وقت شما صرف رفتن از این اداره به آن اداره شود، می تواند رفتار دوستانه و حرفه ای داشته باشد، کسی که کار خوبی برای سایرین انجام داده است، به چیزهای کوچک به همان اندازه چیزهای بزرگ علاقه نشان می دهد یا کسی که قبل از دادن مظنه، سوالاتی را می پرسد.

یک تهیه کننده مواد شیمیایی قادر نخواهد بود که همه مواد شیمیایی مورد نیاز شما را تأمین کند. مثلا وقتی کارخانه ای نتواند رنگ گیاهی خاصی را بسازد، قیمت (غالبا یک قیمت بالا) کارخانه دیگری را که مواد شیمیایی می سازد به عنوان مظنه می دهد. در مورد آن دسته از تهیه کنندگان مواد شیمیایی که می گویند فقط در بسته بندی های بزرگ فروش دارند، احتیاط کنید.

توجه: یک تهیه کننده خوب باید بتواند تمام نیازهای آزمایشگاه شما از جمله وسیله، مواد مصرفی و مواد شیمیائی را تأمین نماید.

توصیه می شود از تهیه کننده بخواهید که هر زمان ممکن است، تمام درخواست هایتان را با محموله ساده ای بفرستد.

تهیه کننده ها کننده ها حدود ۱۰٪ تخفیف تجاری را از کارخانه هایی که نمایندگی آن ها را به عهده دارند می گیرند. آنها با قیمت تجاری خرید می کنند (قیمت کارخانه منهای ۱۰٪ تخفیف) و سپس به قیمت خرده فروشی می فروشند.

تهیه کننده ها به فهرست های راهنمای (کاتالوگ های) کارخانه سازنده دسترسی دارند، می دانند که کدام شرکت ها قیمت های پایین تری روی مواد شیمیائی گذاشته اند و با قوانین مربوط به حمل و نقل دریائی مواد شیمیایی خطرناک آشنا هستند.

آنها اطلاعات قابل توجهی در مورد وسیله و مواد شیمیایی که از بسیاری کشورها قابل تهیه اند و فروش آنها مقرون به صرفه است دارند. از دوستانتان بپرسید که کدام تهیه کننده را قابل اعتمادترین مورد یافته اند.

ویژگی های یک تهیه کننده خوب

 • رسیدگی به سوالاات و دغدغه های خریدار

یک تهیه کننده خوب به تحقیق و پرسش های شما علاقه نشان می دهد و از لاف زدن و سربسته حرف زدن خودداری می کند. عمده ترین کاری که بعضی تهیه کننده ها مایلند انجام دهند، توزیع جزوات تبلیغاتی (بروشورها) و قبول سفارش های مشتریان است.

آیا تهیه کننده، همیشه راه هایی را که بتوانید در هزینه ها صرفه جویی کنید پیشنهاد می دهند؟ آیا راه های صرفه جویی در پول یا خرید مواد شیمیایی وارداتی بصورت عمده (فله و بسته بندی نشده را پیشنهاد می کند؟ اگر نه، باید در جستجوی تهیه کننده دیگری باشید.

فقط مشاهده چگونگی تلاش تهیه کننده برای رسیدگی به سوالات و درخواست های شما امکان پذیر است. اگر فروشند؛ پشت پیشخوان مشتاقانه بپذیرد که جواب خواسته تان را نمیداند اما برای یافتن آن در جای دیگر تلاش خواهد کرد، شما احساس دلگرمی خواهید کرد. آنچه را که در جستجویش هستید شرح دهید و به پاسخ دقیقأ گوش کنید.

 • رفتار حرفه ای

فروشندگان سیار این چنین صحبت میکنند “این خیلی بهتر است”، یا “همه کس از این استفاده میکند” که باید با آن ها با شک و تردید رفتار کنید.

آیا بنظر می رسد که نیازهای شما بطور درست و صحیح درک شده باشد؟ آیا فروشندگان آگاهی و اطلاع از موضوع و یک رفتار حرفه ای را نشان می دهند؟ اگر نسبت به قابلیت فروشنده و ارائه خدمات احساس اطمینان می کنید، احتمالا منبع تأمین نیازهای خود را یافته اید.

بیشتر تهیه کننده ها، همانند همکارانشان در سایر زمینه های تجاری، یک زندگی آرام را ترجیح می دهند. اگر بتوانند با حداقل میزان کار و ارائه خدمات بگریزند، مطمئن باشید که از انجام چنین کاری فوق العاده خوشحال خواهند شد. کار شما اطمینان یافتن از این است که تهیه کننده حداکثر سعی و تلاش خود را برایتان انجام دهد.

ممکن است تهیه کننددها بطور اتفاقی این تصور را در شما ایجاد کنند که انجام کارهای بیش از آنچه که در سفارشتان نوشته اید، از روی لطف و مساعدت شخصی بوده است. یادآوری مداوم این مطلب که آنها خیلی بیشتر از و سفارش کارمزد می گیرند حائز اهمیت است. یک تهیه کننده خوب حیطه وسیعی از انبارها را در اختیار دارد.

 • اشتیاق به انجام کار شما

تهیه کننده محلی دارای احساسات دوستانه که علاقه شدیدی به فعالیت تجاری شما دارد، از کارهای تجاری لذت می برد و تجربیات فراوانی برای عهده دار شدن این کار دارد، مطلوب و ایده آل است.

بیاد داشته باشید که اکثر قریب به اتفاق تهیه کننده ها (بخصوص آن هایی که در تجارت تازه واردند) در مورد آنچه می تواند انجام دهد با حرارت و اشتیاق صحبت می کنند اما در مورد محدودیت های آن واقعیت گرا نیستند.

یک تهیه کننده خوب باید بتواند:

– در مورد جزئیات درخواستهای شما به تفصیل صحبت کند

– نیازهایتان را تجزیه و تحلیل کند

– اگر انتظاراتتان غیرواقعی است به شما بگوید و در مورد راه های دیگر بحث و گفتگو کند

– بهترین و مؤثرترین راه حل ها را انتخاب کند و قیمت شرکت را پائین بیاورد

– در مورد بهترین منبع آموزشی توصیه هایی داشته باشد.

 • انبار در دسترس

یک تهیه کننده خوب باید وسائل کوچک و مواد مصرفی را که استفاده از آن ها متداول تر است را در انبار داشته باشد.

آیا تهیه کننده نمایندگی تمایلی به ارائه یک گردش کوتاه در انباری که کالاها را در آن نگهداری می کند دارد؟ با یک گردش و سرکشی کوتاه می توان برداشت اجمالی و مختصری نسبت به محدوده و حجم ذخائر انبار داشت. در مورد شرکتی که اظهار می دارد انبار کالاهایش در قسمت دیگری از شهر است یا از شما میخواهد که روز دیگری مراجعه کنید، با شک و تردید برخورد نمائید. آیا بخاطر اینکه از دیدن انبار کالا منع شده اید، از شما عذرخواهی کرده اند؟

 • آیا تهیه کننده می تواند برای وسیله ای که میخواهید بخرید کتابچه راهنمایی به چند زبان فراهم آورد؟

اگر دستورالعمل های کتابچه راهنما به زبانی که برای کارکنان آزمایشگاهتان قابل فهم نیست نوشته شده، از نمایندگی بخواهید تا با کارخانه سازنده تماس بگیرد و یک رونوشت (کپی) به زبان محلی شما با زبانی که متوجه می شوید درخواست کند.

 • از تهیه کننده بپرسید که آیا می تواند محلول ها / معرف هایی با قیمت ارزانتر را از سایر تهیه کننده ها فراهم کند.

یک تهیه کننده وسایل دامپزشکی ممکن است بتواند یک رنگ فوری هماتولوژی (خون شناسی را که ارزانتر و استفاده از آن آسان تر است را بیش از انواع دیگری که تجاری تر هستند، فراهم آورد.

 • تهیه کننده نمایندگی کدام قطعات یدکی را در انبار دارد؟

از تهیه کننه بخواهید که فهرستی از قطعات یدکی اصلی وسیله ای که میخواهید بخرید و راهنمائی در مورد طول عمر پیش بینی شده (در سال) آن قطعات را از کارخانه سازنده دریافت کند.

میزان انبار نمودن یک قطعه یدکی بستگی به میزان استفاده از آن قطعه و مدت زمان تأخیر در دریافت تجهیزات جدید دارد. کارخانه های سازنده باید ابزار و قطعات یدکی، و شاید مهمتر از همه، کتابچه های راهنمای چند زبانه حاوی روش های ساده نگهداری را همراه با بسته بندی های وسیله ارائه نمایند.

[/fusion_text][fusion_accordion type=”” boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” title_font_size=”” icon_size=”” icon_color=”” icon_boxed_mode=”” icon_box_color=”” icon_alignment=”” toggle_hover_accent_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”تریک های (Tricks) فروش با فعالیت و فشار زیاد و چگونگی پرهیز از آن‌ها” open=”no” class=”” id=””]

تریک های (Tricks) فروش با فعالیت و فشار زیاد و چگونگی پرهیز از آن‌ها

ممکن است براثر منطق و استدلال فروشنده به خریداری وسیله آن شرکت ترغیب شوید.

نکات زیر را بخاطر بسپارید:

– با گفته های فروشنده ترغیب نشوید، بلکه بیرون بروید و در مورد تهیه کننده های دیگر نیز بررسی کنید تا ببینید که آیا محصولات قابل مقایسه، ارزانتر یا مناسب تر هستند یا نه.

– فورأ معامله و امضاء نکنید. این شانس را به خودتان بدهید که دور از هرگونه فشار تصمیم بگیرید.

– تمام ادعاها و قیمت ها را بررسی کنید. تهیه کننده ها را ببینید و از آنها بخواهید که هرگونه ادعا در مورد وسیله را کتب تائید کنند.

– اگر جواب های صریح و مطمئنی نگرفته اید، “نه” بگویید.

– در تله نیفتید. مجبور نیستید در مورد خودتان توضیح بدهید یا برای فروشنده کاری کنید. اگر قرار است گفتگو کنید، این فروشنده است که باید حرف بزند.

مطالب بیشتر درباره ی خرید تجهیزات آزمایشگاهی در بخش بخوانیم و بدانیم سایت

[/fusion_toggle][/fusion_accordion][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

مطالب مرتبط