مقالات

کاربرد پارافین گرانول پارس پیوند در آزمایشگاه چیست؟

پارافین گرانول پارس پیوند

پارافین، یک ماده هیدروکربنی قابل احتراق است که به عنوان سوخت سوزانده می شود. پارافین مخلوطی از انواع مختلف هیدروکربن ها با فرمول شیمیایی CnH2n+2 می باشد. پارافین ها گروهی از آلکان ها هستند. گرانول پارافین پارس پیوند برای مصرف در آزمایشگاه های پزشکی موجود است. هیدروکربن های پارافین به نام آلکان شناخته می شوند. هر یک از هیدروکربن های اشباع با فرمول کلی CnH2n+2، که در آن C یک اتم کربن، H یک اتم هیدروژن و n یک عدد صحیح است، به عنوان هیدروکربن پارافین شناخته می شود. گاز طبیعی و نفت حاوی مقدار زیادی پارافین هستند. در ادامه برای کسب اطلاع از کاربرد پارافین گرانول پارس پیوند در آزمایشگاه، با ما همراه باشید.

پارافین جامد اغلب حدود ۳ تا ۵ درصد روغن را در دل خود جای داده است. معمولا با رنگ سفید شیری شناخته می‌شود. این ماده حالت ژله‌ای دارد. این ماده به طور معمول در دمایی مابین ۵۸ تا ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد ذوب می‌شود . در دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه‌ی سانتیگراد نیز منجمد می‌گردد. در واقع به همین دلیل است که اکثر اوقات این ماده را به صورت جامد دیده‌ایم. البته ویژگی‌های یاد شده به پارافین جامد اختصاص دارد.

پارافین مایع از رنگی سفید و شفاف برخوردار است. این نوع از پارافین در دمای ۱۷۵ درجه‌ی سانتیگراد به جوش می‌آید . در دمای ۲۶۵ درجه‌ی سانتیگراد نیز تبخیر می‌شود به هر حال دسته‌بندی پارافین تنها به حالت جامد و مایع محدود نمی‌شود. انواع و اقسام یا گونه‌های دیگری را هم در بر می‌گیرد.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید پارافین گرانول با مشاوران ما در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

 • شماره تلفن شرکت:021-40660490-5
 • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
 • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890

دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand

پارافین از چه چیزی ساخته شده است؟

روغن پارافین در قرن نوزدهم میلادی به وسیله دانشمندی آلمانی بنام کارل فون ریچنباخ یافت شد. در شیمی، پارافین نامی عمومی برای آلکان‌ها است. پارافین ماده ­ای نفتی است در بازار به دو شکل مایع یا جامد یا ژله ای یافت می‌شود که نوع ژله و جامد آن برای تولید انواع شمع کاربرد دارد و از نوع مایع برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود.

پارافین یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده که در آن، تمامی اتم های کربن موجود در مولکول، با پیوندهای ساده به یکدیگر متصل اند و پارافین ها یا هیدروکربن های پارافینی را آلکان می گویند. به عبارت دیگر، مشخصه هیدروکربن های پارافینی، اتصال اتم های کربن به وسیله پیوندهای ساده است. سایر پیوندها نیز با اتم های هیدروژن، سیر شده اند.

موم پارافین از نفت با موم زدایی ذخایر روغن روان کننده سبک به دست می آید. از پارافین در شمع، کاغذ مومی، پولیش، لوازم آرایشی، عایق های الکتریکی و در پزشکی و آزمایشگاه های پزشکی استفاده می شود. به استخراج عطر از گل ها کمک می کند، پایه ای برای پمادهای پزشکی تشکیل می دهد و پوششی ضد آب برای چوب فراهم می کند.

کاربرد پارافین گرانول پارس پیوند در آزمایشگاه چیست؟

در آزمایشگاه پاتولوژی، پارافین را به بافت های نمونه گیری شده آغشته می کنند تا بتوان نمونه ها را برش زده و بخش بندی کرد. در این فرایند، آب موجود در بافت ها با استفاده از الکل زدوده می شود و سپس بافت را با استفاده از حلال ارگانیک نظیر زایلین تمیز می کنند. سپس بافت را برای چندین ساعت در داخل روغن پارافین قرار داده و بعد سرد می کنند تا سفت شود و در نهایت آن را روی یک میکروتوم برش می زنند.

در تهیه بلوک پارافین، جاسازی پارافین یک روش استاندارد است که در آزمایشگاه های بالینی و تحقیقاتی، برای ایجاد یک بافت حاوی پارافین با فرمالین استفاده می شود. بافت ثابت فرمالین تحت پردازش بافت قرار می گیرد. سپس در پارافین (موم) جاسازی می شود. تا یک بلوک پارافین ایجاد کند.

قالبگیری یا امبدینگ (embedding) عبارتست از جای دادن بافت در پارافین مذاب بطوریکه وقتی پارافین سفت می شود به صورت بلوک در آید و نمونه بافتی را در جهتی که باید بریده شود بطور محکم نگه دارد. برای قالب گیری از ظرف های مخصوصی استفاده می شود این ظرف ها انواع مختلف دارند ولی معمولا قطعات به شکل L لوکهارت است. این قالب ها از دو قطعه فلز برنجی یا الومنیومی درست شده است که وقتی کنار هم قرار میگیرند شکل یک چهار گوش را درست میکنند. بهتر است قالب گیری روی یک صفحه الومنیومی به ابعاد 30 *50 سانتی متر انجام شود.

امروزه تکنولوژی های جدید روش های دقیق تری را برای قالبگیری به ما عرضه می کنند. به عنوان مثال تیشوتک های پلاستیکی بدون درب (تیشوکاست) به سرعت درحال استفاده شدن هستند.

در این روش ابتدا پایه قالب گیری فلزی زیر شیر ریزش پارافین دستگاه پارافین دیسپنسر قرار می گیرد و مقدار بسیار کمی پارافین در داخل قالب ریخته می شود. سپس بافت داخل لایه ی پارافین بسته شده قرار گرفته و تیشوتک پلاستیکی بدون درب داخل آن قرار گرفته و پارافین به مقدار لازم داخل آن ریخته می شود.

روش انجام کار به صورت زیر است:

 • پارافین مذاب را توسط دستگاه wax dispenser در قالب می ریزیم.
 • بوسیله پنس گرم بافت را به اهستگی در آن قرار میدهیم بطوریکه حبابی تشکیل نشود و سطح برش به طرف کف قالب قرار گیرد.
 • شماره بافت را بر روی بافت قرار میدهیم.
 • وقتی که پارافین کاملا سرد شد قالب را در اب فرو میبریم
 • وقتی که پارافین کاملا سفت و سخت شد باید انرا از قالب جدا کرد.
 • دستگاه کلد پلیت برای سرد کردن بلوک های پارافینی

توجه:

باید از هر طرف بیش از 3 میلی متر پارافین روی بافت قرار گیرد.

پارافین جامد گرانول چگونه تولید می‌شود؟

پارافین جامد گرانول از پارافین مایع تولید می‌شود. در فرآیند تولید، پارافین‌ها در یک مخلوط‌کن با یکدیگر مخلوط شده و سپس با استفاده از بخار آب یا برق، به حالت مایع تبدیل می‌شوند. سپس مایع پارافین خنک شده و به حالت جامد تبدیل می‌شود. در نهایت، پارافین جامد به یک دستگاه چرخاننده منتقل می‌شود و به شکل گرانول‌های کوچک تقسیم می‌شود. پارافین جامد گرانول دارای خواص آب‌گریزی، عایق بندی و نفوذپذیری الکتریکی است.

چند نوع پارافین وجود دارد؟

1- پارافین جامد

حدود 3 تا 5 درصد  از مواد تشکیل دهنده پارافین جامد را روغن تشکیل می دهد. این ماده در دمایی بین 58 تا 60 درجه سانتیگراد ذوب می شود و در دمای 55 درجه سانتی گراد منجمد می شود و به همین دلیل در بیشتر مواقع به شکل جامد دیده می شود.. پارافین جامد به شکل های زیر تقسیم می شود:

 • پارافین خوراکی:

این نمونه از محصولات یک روغن تصفیه شده  غیرگیاهی می باشد که ظاهر آن شبیه دیگر روغن ها است و دلیل استفاده از آن تحمل گرمایی بالایی است که این ترکیب دارد. از آنجا که این محصول در بدن جذب نمی شود کاربرد آن در صنایع خوراکی کاهش یافته است. دقت داشته باشید که در استفاده از این محصول باید دقت کافی داشته باشید و از مصرف زیاد و طولانی مدت آن خودداری نمایید چون باعث عدم جذب ویتامین هایی مانندA,D,K,E می شود.

 • نمونه قالبی و معمولی:

کاربردهای پارافین قالبی شامل موارد زیر می باشد:

 • داروی ملین برای کودکان: مصرف این دارو برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.
 • براق کردن میوه ها و سبزیجات و تولید شکلات
 • استفاده به عنوان خوراک دام: حیوانات و دام ها نیز مانند ما انسانها نیاز پیدا می کنند تا گاهی اوقات برای برطرف شدن مشکلاتشان دارو مصرف کنند. با استفاده از این ترکیب می توانیم مشکلات روده ای حیوانات و دام ها را برطرف کنیم. با تجویز دامپزشک و با توجه به مشکل می توانیم از دوزهای مناسب برای درمان استفاده کنیم.
 • پارافین بهداشتی:

درجه خلوص این نمونه از ترکیبات  از انواع دیگر بیشتر می باشد. روش تولید این نوع خاص با استفاده از تغییراتی که با یک فرآیند شیمیای روی نفت داده می شود می باشد. پارافین به دست آمده در این حالت روغن زیادی دارد به شکلی که رنگ آن متمایل به قهوه ای می باشد. پس از استخراج این ترکیب از نفت در یک مرحله دیگر چربی زدایی انجام می شود تا رنگ شفاف تر و ترکیب خالص تری به دست بیاید. از این نمونه پارافین در صنعت خوراکی و غذایی نیز استفاده می شود. برای ماندگاری بیشتر میوه و سبزیجات با اضافه کردن این ترکیب به آنها به ماندگاری بیشتر آنها کمک می شود. همچنین به عنوان یک داروی ملین نیز کاربرد زیادی دارد. از این محصول برای  تولید انواع کرم های مرطوب کننده و نرم کننده و روغن پارافین مو هم استفاده م یشود. 

 • پارافین صنعتی:

این نمونه از ترکیبات به دو صورت جامد و مایع موجود می باشد. از نمونه های مایع برای استفاده در صنایع نساجی  و ریسندگی استفاده می شود و یک روان کننده برای ماشین آلات صنایع غذایی می باشد. پارافین های جامد عموما روان کار هستند.

2- پارافین مایع

این نمونه از پارافین سفید و شفاف است. در دمای 175 درجه سانتیگراد به جوش می آید و در دمای 265 درجه سانتیگراد بخار می شود. از این محصول در صنایع ساخت کبریت، شمع سازی، باطری سازی و کابل سازی استفاده می شود. همچنین از کاربرد های این نمونه مایع می توانیم به مواردی مانند تولید چسب و پارچه، کاغذهای صنعتی  نیز اشاره داشته باشیم.

آیا پارافین در آب محلول است؟

موم پارافین در بنزن، اتر حل می شود اما در آب، الکل و سایر حلال های قطبی نامحلول است. به عبارت دیگر حلال های مختلفی که برای حل کردن پارافین ها مورد استفاده قرار گرفته اند عبارتند از: بنزن، زایلن، تولوئن، بنزین، تتراکلرید کربن و دی سولفید کربن. یکی از موثرترین حلال ها برای پارافین ها با ترکیبات بسیار متفاوت، دی سولفید کربن است.

نکات ایمنی که در استفاده از پارافین باید رعایت کرد شامل چه مواردی است؟

1- در صورت تماس با چشم مراقب باشید داخل چشم نشود

2- در صورت تماس با بخش های داخلی چشم حتما با آب فراوان شستشو دهید

3- در زمان کار با این ترکیبات از محافظ صورت و چشم استفاده کنید

4- پس از پایان کار دست های خود را بشویید

5- از خوردن و آشامیدن  و سیگار کشیدن در فضایی که پارافین موجود است خودداری کنید

6- در صورت خورده شدن توسط شخص دهان را با آب فراوان شستشو دهید.

7- از پوشش مناسب برای جلوگیری از تماس مستقیم با پوست استفاده کنید

8- لباس های خود را پس از هر بار کار با پارافین شستشو دهید

9- در فضای بسته از ماسک و اکسیژن استفاده کنید.

در نگهداری از پارافین رعایت کدام نکات ایمنی الزامی است؟

1- در بسته بندی های مناسب استفاده شود

2- در جای خشک و خنک نگهداری شود

3- از قرار دادن مستقیم بسته بندی روی سطح زمین خودداری نمایید.

4- از نگهداری در گرما و در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید

5- در محل  ذخیره سازی  این ترکیبات از قرار دادن مواد ناسازگار با آنها خودداری کنید

6- مشخصات شیمیایی ترکیبات به طور کامل در محل نگهداری آنها قرار داده شود

7- مواردیکه باعث ایجاد حرارت می شود از محدوده نگهداری این ترکیبات دور کنید.

8- قفسه های و کمدهای محل نگهداری باید به دیوار و کف آزمایشگاه محکم شده باشند.

 9- از سیستم تهویه مناسب برای محل نگهداری استفاده کنید.

10- در صورت حمل و نقل حتما احتیاط لازم را در نظر داشته باشید.

11- در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود.