مقالات

درصد فوتی های کرونا دارای بیماری های زمینه ای

بیماری های زمینه ای و کرونا

چه تعداد از فوتی های کرونا بیماری زمینه ای داشتند؟

بیماری های زمینه ای و کرونا

اگرچه جمعیت عمومی نسبت به SARS-CoV-2 آسیب پذیر است، تعدادی از مطالعات نشان داده اند که افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای بیشتر در معرض عفونت SARS-CoV-2 هستند. خطر ابتلا برای کودکان و نوزادان (به ویژه برای نوزادان مونث) بیشتر است و نشان می دهد که این افراد دارای مصونیت پایین تر هستند.

افراد مبتلا به گروه خونی A در مقایسه با گروه های خونی های دیگربیشتر به عفونت SARS-CoV-2 مبتلا می شوند و گروه خونی O در مقایسه با گروه های خونی غیر O کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

به‌ عنوان یک بیماری عفونی نوپدید، کل جمعیت نسبت به COVID-19 آسیب‌پذیر هستند. با این‌ حال، بر اساس مقالات مطالعه شده بیشتر بیماران بین سنین 30 تا 69 سال و با سن متوسط 54-59 سال بوده‌اند (44،672 مورد، 8/77٪) . اکثر بیماران 50 سال یا بالاتر هستند و کمتر از 1٪ از بیماران زیر 10 سال سن دارند. با توجه به تجزیه ‌وتحلیل در مورد 4707 کودک مبتلا به COVID-19 در چین و ایالات ‌متحده، مشخص شد که نسبت نوزادان مبتلا به COVID-19 نسبتاً بیشتر است (15٪ از کودکان را تشکیل می‌دهد) و 10.6٪ از نوزادان مبتلابه 19-COVID به‌طور جدی بیمار بودند که بسیار بالاتر از میانگین گروه کودکان (5.8٪) بود.

شیرخواران نسبت به COVID-19 حساس‌تر هستند و بیماری در آن‌ها جدی‌تر است. اگرچه بروز این بیماری در مردان بیشتر از زنان است، اما تفاوت این تعداد ازنظر آماری معنادار نیست.

بر اساس متا آنالیز 77.932 بیمار، تأیید شد که عوارض (OR = 1.12 ؛ 95٪ Cl = 1.01-1.25)، شدت (OR = 1.63؛ 95٪ Cl = 1.28-2.06) و مرگ‌ومیر ( OR = 1.71 ؛ 95٪ CI = 1.51-1.93) در مردان به‌ طور قابل‌ توجهی بالاتر از زنان بود.

درصد بیماری های زمینه ای در مبتلایان به کرونا

سن و فشارخون بالا، آسم، دیابت و سایر بیماری‌ های زمینه ‌ساز، خطر ابتلا به عفونت را به‌ طور چشمگیری افزایش می‌دهند.

مطالعات نشان داده‌اند که 8/36 درصد از بیماران مبتلابه عفونت SARS-CoV-2 دارای بیماری ‌های زمینه‌ای هستند که شایع ‌ترین آن‌ها فشارخون بالا (6/18 درصد)، بیماری‌های قلبی و عروقی (14.4 درصد) و دیابت (11/11 درصد) است.

علاوه بر این، بیماران مسن (> 60 سال سن) با بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی عروقی، بیشتر در معرض بیماری شدید و پیشرفت به سمت مرگ هستند.

آسم کودکان

یک گزارش از CDC ایالات‌متحده می‌گوید 345/40 کودک (11.5) data) بیماری‌های مزمن ریه ازجمله “آسم” دارند و یکی از بیمارستان‌های نیویورک که شاهد گزارش 46/11 آسم ( 9/23٪)) در کودکان بستری به علت بیماری COVID-19 بود. پس اطلاعاتی در مورد اینکه آیا آسم در کودکان (یا سایر بیماری‌های تنفسی کودکان) عوامل خطر عفونت SARS-CoV-2 یا شدت COVID-19 است، به‌سختی وجود دارد؛ بنابراین لازم است مطالعات اولیه بیشتری انجام شود.

بیماری های زمینه ای در جوانان فوت شده

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، سه چهارم از جوانانی که در این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند به بیماری های زمینه‌ای مبتلا بوده‌اند.

بررسی انجام گرفته روی ۱۲۱ جوان ۲۱ ساله و کمتر که در فاصله دوازدهم فوریه تا ۳۱ جولای در بیمارستان‌های آمریکا بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، نشان داد: ۷۰ درصد از این افراد ۱۰ تا ۲۰ سال داشته‌اند. همچنین ۳۰ درصد از آنان کودکان یک تا ۹ سال و ۱۰ درصد دیگر نوزادان یک ساله و کمتر بوده‌اند.

در گزارش این مرکز آمده است: ۲۵ درصد از جوانانی که بر اثر بیماری کووید-۱۹ و پیامدهای ناشی از آن فوت کرده‌اند پیش از این از وضعیت جسمی سلامت برخوردار بوده و مابقی دچار بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند. این مشکلات زمینه ای شامل آسم ۲۸ درصد، چاقی ۲۷ درصد، اختلالات عصبی ۲۲ درصد و بیماری‌های قلبی عروقی ۱۸ درصد است. 

نتیجه:

مسیر اصلی انتقال SARS-CoV-۲ از طریق قطرات تنفسی و تماس نزدیک است. در یک محیط نسبتاً بسته، امکان انتقال آئروسل در هنگام طولانی بودن در معرض غلظت بالای آئروسل وجود دارد. سایر راه‌ها مانند مدفوعی-دهانی، مادر از کودک، ادرار و انتقال خون است که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

انتقال آئروسل

بیماران  COVID-۱۹ قطراتی تولید می‌کنند که به‌طور موقت در شعاع ۴ متر از طریق سرفه، عطسه، صحبت کردن و غیره در هوا باقی می‌مانند. این مورد می‌تواند باعث عفونت در افراد آسیب‌پذیر، پس از استنشاق شود. قطرات حاوی SARS-CoV-۲ بر روی سطح اشیاء باقی می‌مانند.

 

مطالب بیشتر

 منابع:

corona.behdasht.gov.ir/content

http://corona.behdasht.gov.ir/content/914/New-Insights-of-Emerging-SARS-CoV-%DB%B2-POINTS–Epidemiology,-Etiology,-Clinical-Features,-Clinical-Treatment,-and-Prevention

کمیته اپیدمیولوژی کووید19

parstoday.com

مطالب مرتبط