اخبار

کمبود انسولین قلمی در ایران

انسولین قلمی

کمبود انسولین قلمی به دلیل تحریم‌های بانکی

انسولین قلمی

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه انسولین قلمی یکی از ارز برترین داروهای وارداتی کشور است، گفت: دلیل کمبود های انسولین، مشکلات ناشی از تامین ارز و انتقال آن به شرکت های خارجی طرف قرارداد به‌ دلیل تحریم های ضد انسانی دشمنان ملت ایران است.

دکتر محمدرضا شانه ساز گفت: امروز دو محموله از انواع انسولین قلمی از گمرک ترخیص شده است و در هفته جاری به نسبت آمار بیماران سراسر کشور بین داروخانه های منتخب توزیع می‌شود.

همچنین محموله های بعدی این دارو در فواصل زمانی وارد کشور خواهد شد.

دلیل عرضه انسولین قلمی به صورت سهمیه‌ای

دکتر محمدرضا شانه ساز دلیل عرضه بصورت سهمیه ای را مدیریت بهینه توزیع این دارو  عنوان کرد. بیماران می‌توانند با مراجعه به داروخانه های منتخب انسولین خود را تهیه کنند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تحریم، واردات برخی از داروها و تجهیزات پزشکی را با مشکلات عدیده مواجه کرده است و در مقاطعی واردات انسولین با وقفه صورت می‌گیرد. به بیماران توصیه می کنیم با مشورت پزشک خود به جای قلم از ویال انسولین رگولار و NPH که هیچ تفاوتی با انسولین پن (قلمی) ندارد و به وفور در بازار یافت می شود، استفاده کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به تفاوت فاحش قیمت این دارو در داخل نسبت به سایر کشورهای منطقه، در آینده نزدیک این دارو براساس کد ملی بیماران دیابتی توزیع خواهد شد تا دیگر نگرانی از بابت تهیه آن احساس نکنند همچنین انواع قلم های این دارو تاپایان سال آینده در داخل تولید و نیاز کشور برطرف خواهد شد.

منبع:

وزارت بهداشت

اخبار پارس پیوند

مطالب مرتبط