سواب نمونه گیری

توصیه CDC برای انتخاب سواب نمونه گیری برای کرونا ویروس جدید

سواب فلاکد

در ماه ژوئن سال 2020، سازمان جهانی بهداشت دومین جلسه خود را در کمیته اضطراری مقررات بین المللی بهداشت ژنو درباره همه گیری کرونا ویروس جدید (nCoV-2019) برگزار کرد.

در این جلسه کمیته توافق کرد که شیوع بیماری کرونا باعث ایجاد نگرانی درباره وضعیت اورژانسی بهداشت عمومی بین المللی (PHEIC) شده است و تلاش هماهنگ جهانی به منظور بهبود آمادگی در سراسر جهان و اقدامات موثر برای مهار شیوع این بیماری در سایر مناطق جهان بسیار مهم است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) دستورالعمل موقتی را درمورد جمع آوری، بررسی و آزمایش نمونه های کلینیکی از بیماران تحت نظر برای کووید19 منتشر کرده است که شامل توصیه هایی درمورد جمع آوری 3 نوع نمونه از قسمت تحتانی و فوقانی دستگاه تنفس و نمونه ی سرم در آزمایش های بیماران تحت نظر مبتلا به کرونا ویروس جدید می باشد.

برای نمونه های قسمت فوقانی دستگاه تنفس CDC، شست وشو/آسپیراسیون نازوفارنکس، آسپیراسیون بینی یا جمع آوری هردو نمونه سواب نازوفارنکس و اوروفارنکس را با سواب های نمونه گیری از جنس فیبر های نایلونی سنتتیک با اپلیکاتور پلاستیکی توصیه می کند.

CDC سواب flocked را جزء سواب های مناسب برای نمونه گیری معرفی کرده است.

مشاهده سواب نازال Flocked در سایت پارس پیوند

flocked swab

بعد از جمع آوری نمونه سواب باید در محیط ترانسفر ویروس با حجم 2-3 میلی لیتر قرار داده شود.

سواب flocked نوع کوچک برای نمونه های نازوفارنکس ایده آل است و همچنین سواب flocked با اندازه استاندارد برای نمونه گیری اوروفارنکس مناسب است.

ساختار براش مانند سواب flocked به طور موثری نمونه های موکوزی و سلول ها را جذب جمع آوری می کند و به محض قرار دادن سواب در محیط ترانسفر ویروس، نمونه ها را در محیط پخش می کند.

استفاده از سواب flocked بسیار راحت است و در مقایسه با آسپیراسیون بینی و نازوفارنکس تهاجم کمتری دارد و بیمار هنگام نمونه گیری احساس ناراحتی کمتری می کند.

سواب فلاکد پیشنهاد CDC

منابع:

www.copanusa.com

https://www.opko.com

www.cdc.gov