مقالات

تست ویدال چیست و چگونه انجام می شود؟

تست ویدال

تست Widal یک آزمایش سرولوژی است که به تشخیص بیماری تیفوئید یا حصبه، شبه حصبه، تب روده و تب مالت در بدن کمک می کند. این آزمایش اولین بار در سال 1896 توسط ژرژ فردیناند ویدال انجام شد و به نام او نامگذاری شد.

تست Widal روشی پیشرفته برای بررسی آنتی بادی هایی است که بدن علیه باکتری سالمونلا که باعث حصبه می شود، می سازد. آنتی بادی های O و H را در نمونه خون (سرم) بیمار جستجو می کند.

حصبه که به عنوان تب روده نیز شناخته می شود، یک بیماری شدید ناشی از باکتری سالمونلا است. این باکتری پس از مصرف غذا یا آب آلوده به مدفوع بر سیستم گوارش تأثیر می گذارد.

فرد مبتلا به حصبه علائمی مانند خستگی، تب بالا، سردرد، اسهال یا یبوست، درد شکم، کاهش وزن و لکه های قرمز را تجربه خواهد کرد. تشخیص و درمان تب تیفوئید یا حصبه در اسرع وقت برای جلوگیری از عوارض بیشتر مانند خونریزی شدید روده یا سوراخ شدن بسیار مهم است.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید کیت ویدال، کیت رایت لوله ای، کیت رزبنگال، کیت رایت رپید، کیت  آنتی ژن 2 MEو کیت آنتی ژن + بافر روش 2 ME در فستیوال فروش پارس پیوند با مشاوران ما در تماس باشید.

راه های تماس با ما:

شماره تلفن شرکت:5-40660490-021

داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058

شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890

دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand  

آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص حصبه وجود دارد، مانند کشت مدفوع، کشت مغز استخوان و غیره. یکی از این آزمایش‌ها تست Widal است که وجود آنتی‌بادی‌هایی را که بدن علیه باکتری سالمونلا در طول حصبه می‌سازد، تشخیص می‌دهد.

باکتری های عامل ایجاد حصبه دو نوع هستند:

 • سالمونلا تیفی که با نام Typhi نیز شناخته می شود.
 • سالمونلا پاراتیفی که به Paratyphi نیز معروف است

اکنون، باکتری S. Typhi دارای دو آنتی ژن به نام‌های زیر است:

 • Typhi O (TO)، آنتی ژن اولیه
 • Typhi H (TH)، آنتی ژن ثانویه

از طرف دیگر، باکتری S. Paratyphi دارای دو آنتی ژن زیر است:

 • Paratyphi A
 • Paratyphi B

حصبه یک بیماری تهدید کننده زندگی است که در اثر عفونت با باکتری سالمونلا انتریکا سروتیپ تیفی (S. typhi) ایجاد می شود که معمولاً از طریق غذا و نوشیدنی های آلوده به مواد مدفوع منتقل می شود. این بیماری با علائمی مانند تب بالا، خستگی، سردرد، درد شکم، اسهال یا یبوست، کاهش وزن و بثورات موسوم به “لکه های گل رز” همراه است. تشخیص و درمان به موقع مهم است زیرا عوارض جدی، از جمله خونریزی شدید روده یا سوراخ شدن روده، می تواند در عرض چند هفته ایجاد شود.

وقتی غذای آلوده به باکتری سالمونلا مصرف می کنید، به شکل آنتی ژن وارد بدن شما می شود. پس از رسیدن به سیستم گوارشی، سیستم ایمنی شما آنتی بادی هایی را علیه آن آنتی ژن ها ایجاد می کند. در نتیجه، آنتی ژن ها آگلوتینه می شوند (واکنش می کنند)، و حصبه شناسایی می شود.

این تست آگلوتیناسیون آنتی بادی هایی را که بدن شما در پاسخ به یک باکتری یا آنتی ژن خاص ساخته است را تشخیص می دهد. سرم خون افراد مبتلا به  حصبه، دارای آنتی بادی هایی است که واکنش نشان داده و آنتی ژن های سالمونلا را در آزمایش آگلوتیناسیون آگلوتینه می کنند.

تست Widal اینگونه است که اگر یک آنتی بادی خاص در سرم وجود داشته باشد، با یک آنتی ژن خاص واکنش نشان می دهد و روی کارت آزمایش توده های قابل مشاهده را نشان می دهد.

محتویات کیت ویدال شامل چه ویال هایی است؟

هر کیت محتوی 6 ویال آنتی ژن AO,BO,DO,aH,bH,dH به همراه سرم کنترل مثبت ویدال و سرم کنترل منفی می باشد.

آزمایش ویدال به روش اسلایدی چگونه انجام می شود؟

 • مقادیر 08/0، 04/02،0/0و01/0، 005/002،0/0 نمونه سرم مورد نظر را در یک اسلاید شیشه ای تمیز به صورت جداگانه قرار دهید.
 • 30 میکرولیتر (یک قطره) از آنتی ژن مورد نظر را به سرم ها اضافه کرده و با استفاده از اپلیکاتور مخلوط کنید. (محتوای هر واکنش را به طور یکنواخت با اپلیکاتور مجزا به صورت جداگانه مخلوط کنید)
 • اسلاید را با حرکت دورانی دست بچرخانید.
 • با استفاده از چراغ مطالعه آگلوتیناسیون را بررسی کنید.
 • با استفاده از چراغ مطالعه، نتیجه آگلوتیناسیون را بعد از یک دقیقه بررسی کنید.

اگر تیتر بالای 100 در O و بالای 200 در H باشد، آزمایش Widal مثبت است.

شما می توانید نتایج آزمایش خود را به روش های زیر تفسیر کنید:

اگر S. Typhi کوچکتر یا مساوی 1:80 باشد منفی و اگر S. Typhi بیشتر یا مساوی 1:160 باشد مثبت است.

اگر S. Paratyphi کوچکتر یا مساوی 1:80 باشد منفی و اگر S. Paratyphi بیشتر یا مساوی 1:160 باشد مثبت است.

اگر S. Typhi O مثبت باشد، بیمار به حصبه مبتلا شده است. در مورد S. Typhi H مثبت، به معنی عفونت گذشته است. علاوه بر این، محدوده نرمال تست Widal زمانی است که تیتر در هر دو آنتی ژن O و H برابر یا کمتر از 1:80 باشد.

شباهت آنتی ژنیکی سالمونلا تیفی با سالمونلا آنتری­تیدیس و بعضی از سالمونلاهای گروه “B” اشکالاتی در بررسی نتایج آزمایشات رایت و ویدال ایجاد می کند.

غالبا دیده شده که در سرم خون بیماران مبتلا به آنفلوآنزا با آنتی ژن سالمونلاها (DO) آگلوتینه می گردد. در ضمن سرم خون معتادان به قرص خواب آور و اشخاصی که به بیماری های مزمن کبدی دچار هستند نیز حساسیت غیر اختصاصی گسترده ای با آنتی ژن های سالمونلاها از خود نشان می دهند. در سرم خون بیماران بهبود یافته، کسانی که در مناطق آلوده زندگی می کنند، ناقلین عامل سببی بیماری و افرادی که با واکسن “T.A.B” و یا منووالانت ضد حصبه واکسینه شده اند تیتر قابل توجهی از آگلوتینین سالمونلاها را به طور یقین ثابت نمی نماید. چون تشخیص قطعی بیماری با انجام یک آزمایش امکانپذیر نمی باشد، بنابراین به منظور حصول نتیجه ای دقیق باید آزمایش را در فواصل زمانی معین و شرایط کاملا یکسان با نمونه سرم های جدید از همان بیمار مجددا تکرار نمود.

علاوه بر کلیه موارد فوق باید توجه نمود که یک واکنش منفی در آزمایش ویدال را نیز نمی توان دال بر رد عفونت بیمار دانست. به عنوان مثال در شرایطی که تیتر آگلوتینین موجود در سرم خون بیمار بیش از حد تعادل باشد استفاده از آنتی ژن های مربوطه هیچ گونه واکنشی را نشان نداده و نتیجه گزارش منفی خواهد بود. بنابراین در روش آگلوتیناسیون سریع مصرف یک قطره آنتی ژن و یک قطره سرم برای تشخیص بیماری هرگز علمی نبوده و در عفونت های حاد جواب صحیحی به دست نمی آید.

همچنین در مواردی نقص سیستم دفاعی بدن سبب تولید آنتی بادی های ناقص بر علیه عامل بیماری می شود که منجر به نتایج منفی کاذب خواهد شد.

تست ویدال چه محدودیت هایی دارد؟

بدون شک، تست ویدال روشی سریع و موثر برای تشخیص حصبه است، اما محدودیت هایی نیز دارد، از جمله:

نتایج آزمایش Widal در صورت واکسیناسیون قبلی یا عفونت S. Typhi می تواند مثبت کاذب باشد.

تست Widal زمان بر است. و تا انجام آزمایش  ممکن است شروع درمان خیلی دیر شده باشد.

آزمایش Widal نمی تواند بین عفونت گذشته بیمار، عفونت فعلی یا واکسیناسیون S. Typhi تمایز قائل شود.

نتایج آزمایش می تواند در تیفوس، مالاریا حاد فالسیپاروم، بیماری مزمن کبدی، آرتریت روماتوئید، سندرم نفروتیک و میلوماتوز مثبت باشد.

از آنجایی که فاکتورهای زیادی می توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند، بهتر است برای تشخیص تیفوئید فقط به این آزمایش وابسته نباشیم.

با این حال، همیشه بهترین کار این است که آزمایشگاه های قابل اعتماد را در مورد غربالگری انتخاب کنید. تأخیر یا غربالگری بی اثر می تواند باعث تأخیر در درمان شود.