مقالات

اعتیاد به اکستازی چگونه تشخیص داده میشود؟

اكستازي Ecstasy يك نام خياباني برای ماده ای به نام، 3،4  ـ متيلن دی اكسي مت آمفتامين (MDMA) مي باشد.

اکستازی معمولاً مولی نیز نامیده می شود، یک داروی مصنوعی (ساخته شده در آزمایشگاه) روانگردان است که از نظر شیمیایی شبیه به مت آمفتامین و مسکالین توهم زا است. اكستازي یک داروی غیرقانونی است که هم به عنوان یک محرک و هم روانگردان عمل می کند و آثار انرژی زا دارد و همچنین باعث تحریف زمان و درک و افزایش لذت از تجربیات لمسی می شود.

اثرات اولیه آن در مغز بر روی نورون هایی است که از ماده شیمیایی سروتونین برای برقراری ارتباط با سایر نورون ها استفاده می کنند. سیستم سروتونین نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، پرخاشگری، فعالیت جنسی، خواب و حساسیت به درد دارد.

اکســتازی یــک داروی محــرک سیســتم عصبــی بــوده کــه اولیــن بــار در ســال 1912 ســاخته شــد و در ســال 1970 به عنــوان دارو بــرای بیمــاران عصبــی مــورد اســتفاده قــرار گرفـت. در سـال 1980 بـه صـورت داروی خیابانـی بـه شـکل روتیــن اســتفاده شــد.

MDMA پودری بلوری و سفید رنگ با مزه تلخ است و اولین بار این ماده محرک در سال 1914 توسط شرکت merck در آلمان به عنوان كم كننده اشتها استفاده شد اما بعد از اثبات اثرات توهم زای آن، استفاده از این دارو متوقف شد. این ماده معمولا به صورت قرص و کپسول و کریستال وجود دارد که کریستال آن را تزریق هم می‌کنند. قرص‌های اکستازی از همین MDMA ساخته شده اند و در هر قرص به طور میانگین 80 تا 160 میلی گرم MDMA وجود دارد. معمولا بعد از 20 دقیقه اثرات مصرف این ماده توهم زا شروع می‌شود و 3 الی 4 ساعت در اوج اثربخشی قرار می‌گیرد و اثر آن تا 10-12 ساعت در بدن است.

پارس پیوند، مشاور شما در تامین مواد مصرفی آزمایشگاه

برای خرید تست رپید MDMA، در فستیوال فروش پارس پیوند با مشاوران ما در تماس باشید. راه های تماس با ما:

 • شماره تلفن شرکت:5-40660490-021
 • داخلی: 1053، 1055، 1056، 1058
 • شماره های واتساپ: 09101701080, 09103146893, 09103147287, 09036641890
 • دایرکت اینستاگرام: @parspeyvand

ایـن دارو بـه شـکل قرصهـای خوراکـی، آدامـس جویدنـی، کپســول و تزریقــی وجــود دارد. نــوع خالــص آن کــه در تحقیقــات اســتفاده میشــود بــه شــکل پــودری ســفید رنــگ متشــکل از کریســتالهای ریــز ســفید اســت کــه در صـورت وجـود ناخالصـی بـه صـورت قرمـز و قهـوه ای دیـده میشــود.

اثرات مصرف MDMA عبارتند از:

 • تاری دید
 • لرز
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • گرفتگی عضلات
 • فشردن غیر ارادی دندان‌ها

اثرات MDMA حدود 3 تا 6 ساعت در بدن ماندگار است. پس از مصرف دارو، ممکن است فرد دچار موارد زیر شود:

 • تحریک پذیری
 • پرخاشگری
 • افسردگی
 • مشکلات خواب
 • اضطراب
 • مشکلات حافظه و توجه
 • کاهش اشتها

دوزهای بالای آن می‌تواند بر توانایی بدن برای تنظیم دما تأثیر بگذارد که منجر به افزایش دمای بدن می‌شود. افزایش دمای بدن گاهی اوقات منجر به نارسایی کبد، کلیه، قلب یا حتی مرگ می‌شود.

تست رپید MDMA ، برای تعیین کیفی اکستازی در نمونه ادرار انجام می شود. عوارض جانبی مصرف آن در دوزهای معمول شامل حالت تهوع، تحریک، بیش فعالی، ضربان قلب سریع و فشار خون بالا است. در موارد نادر، می تواند باعث افزایش تهدید کننده فشار خون و ضربان قلب شود. اثرات توهم زایی MDMA معمولاً 3 تا 5 ساعت طول می کشد. این آزمایش نشان می دهد که آیا فرد در 2 تا 4 روز گذشته از MDMA استفاده کرده یا خیر. MDMA از یک تا 90 روز در بدن قابل تشخیص است.

MDMA باعث افزایش فعالیت سه ماده شیمیایی مغز می‌شود:

دوپامین: باعث تولید انرژی بیشتری در مغز می‌شود.

نوراپی نفرین: باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. این مورد برای افرادی که مشکلات قلبی و عروقی دارند بسیار مشکل ساز و خطرناک است.

سروتونین: بر خلق و خو، اشتها، خواب و سایر عملکردها اثر می‌گذارد. همچنین هورمون هایی را تحریک می‌کند که بر نیروی جنسی تأثیر می‌گذارد. ترشح مقدار زیاد سروتونین در بدن به احتمال زیاد باعث نزدیکی عاطفی، افزایش خلق و خو و همدلی در افراد مصرف کننده می‌شود.

نحوه انجام آزمایش:

پیش از آزمایش نمونه ها و تست ها باید به دمای اتاق برسند. (30-15 ºC)

 • تست را از بسته بندی در بیاورید.
 • تست را به صورت عمودی مدت 10-15 ثانیه داخل ظرف حاوی ادرار قرار دهید. نمونه به هیچ وجه نباید بالاتر از خط MAX مشخص شده روی تست باشد.
 • تست را روی یک سطح صاف که جاذب رطوبت نباشد قرار دهید. تایمر را بزنید و تا حصول رنگ منتظر بمانید. نتایج را پس از 5 دقیقه به شرح زیر تفسیر نمایید.

نتایج را پس از گذشت 10 دقیقه تفسیر نکنید.

منفی: وجود دو خط؛ وجود یک خط در ناحیه کنترل و یک خط در ناحیه تست نشان دهنده پاسخ منفی می باشد.

مثبت: یک خط در ناحیه کنترل (c) نشان دهنده پاسخ مثبت آزمایش می باشد.

غیرقابل قبول: عدم تشکیل خط کنترل، پاسخ آزمایش غیر معتبر می باشد و باید آزمایش با تست جدیدی دوباره تکرار شود.

با استفاده از اکستازی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

مصرف کنندگان مزمن اکستازی در انواع خاصی از وظایف شناختی یا حافظه عملکرد ضعیف تری نسبت به غیر استفاده کنندگان دارند. برخی از این اثرات ممکن است به دلیل استفاده از داروهای دیگر همراه با اکستازی و سایر عوامل باشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد اکستازی ممکن است باعث مشکلات حافظه مداوم در انسان شود، اگرچه مطالعات متناقض هستند.

اثرات فیزیکی:

در دوزهای بالا، اکستازی می تواند در توانایی بدن برای تنظیم دما اختلال ایجاد کند. کم آبی ممکن است رخ دهد. در موارد نادر اما غیرقابل پیش بینی، این امر می تواند منجر به افزایش شدید دمای بدن (هیپرترمی) شود که منجر به نارسایی کبد، کلیه و سیستم قلبی عروقی و مرگ می شود.

از آنجایی که می تواند با متابولیسم تداخل داشته باشد، با مصرف مکرر دارو در فواصل زمانی کوتاه می توان به سطوح بالقوه مضر دست یافت.

مصرف کنندگان با بسیاری از خطرات مشابه مصرف کنندگان سایر محرک ها مانند کوکائین و آمفتامین ها مواجه هستند که شامل افزایش ضربان قلب و فشار خون، خطر ویژه برای افراد مبتلا به مشکلات گردش خون یا بیماری قلبی، و سایر علائم مانند تنش یا گرفتگی عضلات، فشردن غیر ارادی دندان ها، لرزش، حالت تهوع، تاری دید، غش، و لرز یا تعریق است.

اثرات روانی:

اثرات روانی می تواند شامل گیجی، افسردگی، مشکلات خواب، ولع مصرف مواد مخدر و اضطراب شدید باشد. این مشکلات ممکن است در طول مصرف اکستازی و چند روز یا هفته پس از آن رخ دهد.

سمیت عصبی:

تحقیقات روی حیوانات، قرار گرفتن در معرض اکستازی را با آسیب طولانی مدت در نورون هایی که در خلق و خو، تفکر و قضاوت نقش دارند، مرتبط می کند. یک مطالعه بر روی پستانداران غیر انسانی نشان داد که قرار گرفتن در معرض این ترکیب تنها به مدت 4 روز باعث آسیب به پایانه های عصبی سروتونین می شود که 6 تا 7 سال بعد آشکار شد.

در حالی که سمیت عصبی مشابهی به طور قطعی در انسان نشان داده نشده است، تحقیقات فراوان حیوانی در مورد خواص مضر نشان می دهد که این ماده شیمیایی دارویی ایمن برای مصرف انسان نیست.

خطرات و آلاینده های پنهان:

داروهای دیگری که از نظر شیمیایی شبیه به اکستازی هستند، مانند MDA (متیلن دی اکسی آمفتامین، داروی اصلی اکستازی) و PMA (پارامتوکسی آمفتامین) گاهی اوقات به عنوان اکستازی فروخته می شوند. این داروها می توانند نوروتوکسیک باشند یا خطرات بیشتری برای مصرف کننده ایجاد کنند.

قرص های اکستازی ممکن است علاوه بر MDMA با مواد دیگری نیز آلوده شوند، مانند: کتامین (بی حس کننده ای که بیشتر توسط دامپزشکان استفاده می شود و اثرات مشابه PCP نیز دارد)، کاتینون ها (مثلاً: “نمک های حمام”)، کافئین، کوکائین، فنتانیل. و مت آمفتامین.

در حالی که استفاده از این عامل به خودی خود یا با یک یا چند مورد از این داروها ممکن است ذاتاً خطرناک باشد، کاربران همچنین ممکن است ناآگاهانه آنها را با موادی مانند ماری جوانا و الکل ترکیب کنند و خود را در معرض خطر فیزیکی بیشتری قرار دهند.

کاربردهای پزشکی اکستازی (MDMA) چیست؟

محققان به دنبال استفاده از MDMA به عنوان یک درمان احتمالی برای موارد زیر هستند:

 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اضطراب در بیماران لاعلاج
 • اختلال اضطراب اجتماعی
 • اختلالات خوردن (بی اشتهایی عصبی، اختلال پرخوری)
 • اختلال مصرف الکل