اخبار

کیت های تشخیصی PCR اجازه صادرات ندارند

تمام کیت های تشخیص کرونا که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند، تولید داخلی است

 

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا:

تمام کیت های تشخیص کرونا که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند، تولید داخلی است. / کیت های تشخیصی PCR اجازه صادرات ندارند. / کیت های تشخیصی سرولوژی که توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شوند، اجازه صادرات به سایر کشورها را دارند.

کیت pcr

دکتر مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، با شرکت های ایرانی تولید کننده کیت های تشخیصی کرونا قرارداد منعقد کرده و خوشبختانه تمام کیت هایی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند، تولید داخلی است.

وی اظهار داشت: کیت های تشخیصی PCR اجازه صادرات ندارند و برای انجام آزمایش های تشخیصی در داخل کشور مصرف می شوند؛ اما کیت های تشخیصی سرولوژی که توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شوند، اجازه صادرات به سایر کشورها را دارند.

دکتر قانعی افزود: متاسفانه برخی افراد در خصوص توانمندی تولید کنندگان کیت های تشخیصی داخلی مطالبی را عنوان می کنند اما هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، با این تولید کنندگان قرارداد بسته و اقدام به خرید این کیت ها کرده است.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: یکی از چالش هایی که کشور با آن روبه رو است، انتقال پول و ارز است.

این مشکلات ارتباطی به تولید کنندگان ندارد که بگوییم چرا تولید کنندگان اقدام به تولید بیشتر کیت های تشخیصی نکرده اند. در حال حاضر نیاز کشور به یک میلیون کیت الایزا تامین شده و بازار آن برای تولید بیشتر وجود ندارد چون این کیت ها، کاربرد مطالعاتی و اپیدمیولوژی دارند.

منبع: وزارت بهداشت

 

مطالب مرتبط