واکسن کرونا فایزر

واکسن کرونا فایزر (Pfizer) در روز های ابتدایی تزریق، چند مورد حساسیت به این واکسن را نشان داد که این اتفاق، تاثیر گذاری این واکسن را زیر سوال برد.

در این مقاله، درمورد جزییات آلرژی به این واکسن جدید بخوانید.

مقام های بهداشتی در بریتانیا می گویند افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک دارند نباید واکسن فایزر/بیواِن‌تک را تزریق کنند.

تزریق دوز اول این واکسن روز سه شنبه در بریتانیا شروع شد و اکنون روشن شده که دو کارمند نظام درمانی بریتانیا، ان اچ اس، به آن حساسیت نشان داده اند.

هر دو کارمند ان‌اچ‌اس سابقه آلرژی شدید داشته اند و با خود قلم های آدرنالین حمل می کنند.

دو نفری که به واکسن فایزر حساسیت نشان داده اند تحت مداوا قرار گرفته و در سلامت هستند.

تصور می شود واکنش آنها از نوع “آنافیلاکتوید” بوده که معمولا با تحریک پوستی، تنگی نفس و گاهی افت فشار خون همراه است. این با واکنش آنافیلاکسی که می تواند مرگبار باشد تفاوت دارد.

واکنش های آلرژیک معمولا نادر است اما با تزریق برخی واکسن ها مثل واکسن سالانه آنفلوآنزا اتفاق می افتد.

مقام های بهداشتی در بریتانیا می گویند افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک دارند نباید واکسن فایزر/بیواِن‌تک را تزریق کنند.

سازمان نظارت بر محصولات دارویی و مراقبت های بهداشتی بریتانیا، “MHRE”، گفت: این توصیه شامل حال کسانی می شود که در گذشته به دارو، مواد غذایی یا واکسن آلرژی داشته اند.

پروفسور استفان پوویس، مدیر NHS انگلستان، در این باره میگوید: “این توصیه ها “در ارتباط با یک واکسن عادی است”.

دکتر جون رِین، مدیر سازمان نظارت بر محصولات دارویی و مراقبت های بهداشتی بریتانیا گفت ارائه این توصیه “با توجه به این تجربه” اقدامی درست است.

پروفسور پیتر اوپنشا، متخصص ایمنی شناسی در امپریال کالج لندن، گفت: “این که به این سرعت از این دو واکنش آلرژیک با خبر شده ایم و ناظران مقررات توصیه احتیاطی را ارائه کرده اند نشان می دهد که سیستم نظارتی کارآمد است.”

مجوز استفاده ی اورژانسی از واکسن کرونای شرکت فایزر

  دقایقی پیش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای شرکت فایزر را صادر کرد.

کمیته مشورتی سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) روز پنجشنبه و پس از یک جلسه سرنوشت‌ساز ۹ ساعته با رای ۱۷ به ۴ به علاوه ۱ رای ممتنع، دادن مجوز مصرف اورژانسی به واکسن کرونای فایزر-بیونتک را توصیه کرد.

به این ترتیب واکسن کرونای فایزر- بیونتک آخرین قدم را هم قبل از دریافت تائیدیه نهایی FDA و آغاز توزیع در آمریکا برداشت.

جزییات مرگ ۶ نفر در مراحل آزمایش واکسن کرونا شرکت فایزر

  پایگاه خبری روسی ریانووستی به نقل از اداره غذا و دارو آمریکا اعلام کرد که شش نفر پس از دریافت واکسن آزمایشی تولید شده توسط شرکت داروسازی آمریکایی “فایزر” و شرکت آلمانی “بایون تک” جان خود را از دست دادند.

  اما بعدا مشخص شد که از 6 نفری که جان خود را از دست دادند، 4 نفر دارونما مصرف کرده بودند (واکسن تزریق نکرده بودند) و 2 نفر دیگر که واکسن تزریق کرده بودند یکی به علت حمله قلبی و دیگری به علت گرفتگی عروقی فوت شده اند. سن هر دو بالای ۵۵ سال بوده است.

مطالب بیشتر:

amp.cnn.com

nytimes.com