اخبار

آلودگی هوا و احتمال مرگ و میر کرونا

آلودگی هوا و کرونا

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت هشدار داد:

احتمال مرگ ناشی از کرونا در صورت مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا

آلودگی هوا و کرونا

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص افزایش احتمال موارد مرگ به علت ابتلا به کووید ۱۹ در صورت مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا هشدار داد.

به گزارش وبدا، دکتر عباس شاهسونی ضمن اعلام این که نتایج بررسی های انجام شده در برخی از کلانشهرهای کشورنشان دهنده این است که به ازای هر ۱۰ میکروگرم افرایش غلظت ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون، احتمال مرگ به علت کووید ۱۹ را ۶ درصد، دی اکسید نیتروژن ۱۵ درصد و ازن را ۷ درصد افزایش می دهد‌.

وی با اشاره به شروع فصل سرد سال و افزایش غلظت آلاینده های هوا به علت وارونگی هوا، از مردم درخواست کرد که در روزهای آلوده کمترین تردد را در سطح شهر داشته باشند.

دکتر شاهسونی در ادامه گفت: نتایج مقالات منتشر شده در این زمینه نشان می دهد که مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق و گازهای الاینده نظیر دی اکسید نیتروژن باعث بیان بیش از حد گیرنده ACE 2 در آلوئل های ریه می شود که افزایش گیرنده های فوق باعث افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی بدن در بیمارانی می شود که در معرض آلاینده های هوا بوده اند.

وی از مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست و سایر سازمان های ذیربط درخواست کرد که نظارت جدی بر منابع انتشار آلاینده های هوا و اجرای قانون هوای پاک بخصوص با توجه به اپیدمی بیماری کووید ۱۹ را داشته باشند.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: مردم نسبت به استفاده از ماسک های مناسب همراه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر اقدام کرده و توجه ویژه داشته باشند.

 

منبع:

وزارت بهداشت

شرکت پارس پیوند

مطالب مرتبط