ارتباط بین آزمایش آنتی بادی و آزمایش کرونا چیست؟

آیا بین داشتن و یا نداشتن آنتی بادی یا پادتن در بدن و مثبت یا منفی شدن نتیجه آزمایشِ  PCR کرونا ارتباطی وجود دارد؟

به نقل از خبرگزاری NHK ژاپن، برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به توضیحی درباره آزمایش آنتی بادی بپردازیم. آزمایش آنتی بادی برای این است که ببینیم آیا نوعی از پروتئین به نام آنتی بادی که هنگام مقابله سلول های دفاعی بدن علیه ویروس هایی که به بدن وارد شده اند در خون تولید می شود، در بدن وجود دارد یا خیر.

آنتی بادی یا پادتن چیست؟

پادتن یا آنتی‌بادی (antibody) نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذای است) حمله‌ور شود و آن را بی‌زیان سازد. هر پادتن یک آنتی‌ژن ویژه را هدف خود تشخیص می‌دهد. پادتن‌ها از پلاسموسیت‌ها ترشح می‌شوند و به ایمنی هومورال مربوط است.

هر ماده‌ای که به‌طور اختصاصی واکنش ایمنی ویژه‌ای را پس از ورود به بدن موجب گردد، آنتی‌ژن نامیده می‌شود. با ورود یک آنتی‌ژن به بدن پادتن، آنتی‌بادی تولید می‌گردد که قادر به ایجاد پیوند اختصاصی با پادگن (آنتی‌ژن) محرک تولید آن است. پادتن‌ها تحت نام کلی ایمونوگلوبولین نیز شناخته می‌شوند، زیرا عضو گروهی از پروتئین‌ها به نام گلوبولین‌ها هستند. به هنگام جداسازی پروتئین‌های سرم خون به روش الکتروفورز، سه بخش عمده در آن‌ها قابل تشخیص است که عبارت‌اند از: آلبومین، گلوبولین‌ها (گلوبولین آلفا۱، آلفا ۲، بتا و گاما) و فیبرینوژن.

گاما گلوبولین‌ها (ایمنوگلوبولین‌ها یا آنتی‌بادی‌ها) در لنفوسیت‌ها بعد از ورود و شناسایی آنتی‌ژن‌ها سنتز می‌شوند. گاما گلوبولین‌ها با اتصال به آنتی‌ژن‌ها، اعمال آن‌ها را متوقف می‌سازد. ایمنوگلوبولین‌ها از نظر شکل و اندازه، قند موجود در ساختمان آن‌ها و تعداد و نوع اسیدآمینه‌ها، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند که به صورت ایمنوگلوبولین  IgE , IgA , IgD , IgM , IgG نشان داده می‌شوند.

آزمایش آنتی بادی

در این آزمایش چند قطره خون از فرد مورد آزمایش گرفته شده و این نمونه خون روی کیت آزمایش قرار داده می شود. اما باید توجه داشته باشید که تولید آنتی بادی در بدن زمان می برد و بلافاصله پس از آلوده شدن به ویروس نمی توان آن ها را در خون مشاهده کرد.

موسسه ملی بیماری های عفونی ژاپن با استفاده از کیت های آزمایش آنتی بادی موجود در بازار، روی نمونه های خون مبتلایان آزمایش کرد. آن ها متوجه شدند که در اکثر موارد تا دو هفته بعد از بروز علائم بیماری در این افراد، آنتی بادی در بدن آن ها یافت نمی شود.

حالا بیایید نگاهی به آزمایش «پی سی آر» (PCR) کرونا بیندازیم. این آزمایش با دقت بالا نشان می دهد که آیا شخص به این ویروس مبتلا شده است یا خیر. اگر آزمایش مثبت باشد به این معنی است که آن شخص این ویروس را در بدنش دارد. اما اغلب در این مرحله آنتی بادی شناسایی نمی شود چون بدن هنوز آنها را تولید نکرده است. از سوی دیگر، اگر آزمایش «پی سی آر» منفی باشد بدین معنی است که به احتمال خیلی زیاد شخص مبتلا به ویروس کرونا نیست. یا بدین معنی است که ویروس پس از ابتلا از بدن شخص به بیرون رانده شده است.

از طرف دیگر یک نوع آزمایش جدید هم در دست ساخت است. این آزمایش جدید نوع دیگری از آنتی بادی که بلافاصله پس از آلودگی شخص به این ویروس در خون ظاهر می شود را شناسایی می کند. امید زیادی هست که اگر این آزمایش به استفاده عملی برسد جایگزین تست «پی سی آر» شود، اما هنوز موانعی در مورد دقت این آزمایش وجود دارد که باید برطرف شود.

منابع:

www.sbmu.ac.ir

https://fa.wikipedia.org

آزمایش آنتی بادی و کرونا
آنتی بادی چیست
آنتی بادی کرونا ویروس