کرونا, مقالات

آیا ویروس کرونا خارج از بدن ما نیز تکثیر می شود؟

آیا ویروس کرونا خارج از بدن ما نیز تکثیر می شود؟

تکثیر کرونا روی سطوح

ممکن است برای بسیاری از افراد این پرسش به وجود آمده باشد که آیا ویروس کرونا توانایی تکثیر در محیط هایی همچون سطح میز، دستگیره ها و مواردی از این دست را دارد؟

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از خبرگزاری NHK ژاپن:
ویروس ها و باکتری ها از میکروارگانیسم هایی هستند که باعث بیماری می شوند.
باکتری شکل اولیه ای از حیات است که از یک سلول تشکیل شده و می تواند به تنهایی تولید مثل کند. اما ویروس خیلی خیلی کوچکتر از باکتری است.
ویروس یک رشته ژن یا اسید نوکلئیک است، یک پوشش محافظ دارد اما در خود سلولی ندارد. ویروس ها نمی توانند به خودی خود تکثیر شوند. و باید فقط داخل سلول های زنده انسان یا حیوانی که آن را مبتلا کرده اند تکثیر شوند.
بنابر این ویروس کرونا هم نمی تواند روی دیوار یا سطوح آلوده تکثیر شود اما می دانیم که ویروس توانایی عفونی خود را روی چنین سطوحی تا مدتی حفظ می کند.

برای جلوگیری از آلوده شدن به ویروس باید بعد از تماس با سطوحی مانند دستگیره درها و نرده پله ها موقع رسیدن به خانه یا اداره و یا قبل از غذا خوردن دست هایتان را بشویید یا با محلول ضدعفونی کننده الکلی تمیز کنید.

 

کرونا بیشتر از یک ماه در بدن زنده می‌ماند

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های واگیردار آمریکا اعلام کرده است افرادی که تست کرونایشان مثبت اعلام شده است، می‌توانند پس از ۱۰ روز از برطرف شدن علائم بیماری به محیط کار یا مدرسه بازگردند، مگر آنکه در بیمارستان بستری شده باشند. با این وجود، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد ویروس کرونا و علائم آن احتمالا می‌تواند طولانی‌تر از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد در بدن افراد باقی بماند.

تحقیقات جدید دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد بیماران باید حداقل یک ماه پس از بهبودی صبر کنند و مجدد تست کرونا بدهند تا از نبود ویروس در بدن خود اطمینان حاصل کنند. رعب آورترین بخش این تحقیقات آن است که تقریبا یک نفر از هر پنج نفر به اشتباه تست دوباره کرونایش منفی اعلام می‌شود. این بدان معناست که شمار زیادی از بهبود یافتگان از کرونا همچنان می‌توانند بدون آنکه خود بدانند به تشدید انتشار ویروس در جامعه دامن بزنند. این افراد می‌توانند به مانند ناقلان کشتار جمعی، به راحتی ویروس را به افراد آسیب پذیر منتقل کنند و باعث افزایش آمار قربانیان کووید ۱۹ شوند.

عوارض ابتلا به ویروس کرونا

یافته‌های محققان نشان می‌دهد حتی در میان آن افرادی که تست دوباره کرونایشان به درستی منفی اعلام شده است، علائم و عوارض بیماری مانند از دست دادن حس بویایی، مه مغزی (اختلالات فکری) و درد‌های عضلانی ماه‌ها پس از بهبودی همچنان ادامه داشته است.

مه مغزی یکی از عوارض کروناست و به حالتی اطلاق می‌شود که فرد دچار اختلالات فکری می‌شود و احساس می‌کند فرآیند تفکر کردن و یادگیری او به درستی کار نمی‌کند. حافظه، پردازش اطلاعات، مهارت‌های دیداری، شنیداری و توانایی درک زبانی در این اختلال دست خوش تغییر می شوند.

دکتر ویلیام لی، یکی از متخصصان آمریکایی در این باره می‌گوید: تصور ما این است، عوارض بلند مدت که در بیماران کرونایی پس از بهبود مشاهده می‌شود به دلیل آسیب‌های وارد شده به رگ‌هاست. این امر نشان می‌دهد که حتی با نابودی ویروس کرونا در بدن بیمار، عوارض آن می‌تواند برای ماه‌ها در بدن فرد باقی بماند. تحقیقات نشان داده است ویروس کرونا به رگ‌هایی که تمام اعضا بدن را به هم متصل می کنند، آسیب وارد می‌کند.

پیشتر نیز یافته‌ها نشان داده بود ضعف به طور گسترده در میان بهبود یافتگان از کووید ۱۹ دیده می‌شود همچنین سندرم خستگی مزمن یکی از رایج‌ترین عوارضی است که بهبود یافتگان همواره از آن شکایت می‌کنند. سندرم خستگی مزمن در بهبود یافتگان از بیماری به گونه‌ای است که آن‌ها پس از انجام اقدامات روزمره مانند دوش گرفتن یا خرید از مغازه احساس خستگی شدید می‌کنند همچنین زمانی که به سرعت از جای خود برمی خیزند احساس سرگیجه و ضعف می‌کنند. برخی مبتلایان به این سندرم برای روز‌ها و هفته‌ها بستری می‌شوند، اما با وجود استراحت و خواب حالشان بهتر نمی‌شود.

منبع:

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

donya-e-eqtesad.com

 

مقالات شرکت پارس پیوند

مطالب مرتبط