کرونا, مقالات

اثرات جانبی ویروس کرونا: ریزش مو و خستگی مزمن در بازماندگان!

ریزش مو در کرونا

ریزش مو در کرونا

ریزش مو در بازماندگان کرونا ویروس

بیشتر بیماران مبتلا به کوید ۱۹ از ریزش موی خود گزارش می دهند:

 

یک اثر جانبی دیگر از ابتلا به کرونای جدید که به طور فزاینده در حال گزارش شدن است ریزش مو در بیماران می باشد. بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته است این عارضه در بیمارانی که دارای علائم طولانی مدت از این بیماری را دارا می باشند این ریزش مو مشاهده گردیده است.

دکتر «ناتالی لامبرت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایندیانا، در این باره می‌گوید:« اگرچه مؤسسه پیشگیری و کنترل بیماری‌ های آمریکا، تنها ۱۷ علامت دائمی بیماری کووید ۱۹ را شناسایی کرده است اما نظرسنجی از بیش از ۱۵۰۰ بیمار حاکی از وجود ۹۸ علامت احتمالی است.

وی علائم جدید شناسایی شده در این مطالعه را شامل ریزش مو، ناراحتی شدید عصبی، دشواری در تمرکز کردن، دشواری در خوابیدن، و دید تیره و تار، عنوان می‌کند.

مؤسسه پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا فقط علائم تب و لرز، سرفه، تنگی نفس، خستگی و کسالت، دردهای عضلانی و بدنی، سردرد، از دست دادن حس بویایی، گلودرد، آب ریزش بینی، اسهال یا تهوع را بین ۲ تا ۱۴ روز بعد از ابتلاء به ویروس شناسایی کرده است.

به گزارش مهر، البته بیش از ۲۶.۵ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی علائم مشابه، به علاوه علائم دیگری نظیر سوزش معده، کمردرد و درد قفسه سینه را هم گزارش کرده بودند.

حدود یک سوم شرکت کنندگان ریزش مو را هم گزارش کردند. محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

دلیل اینکه چرا بعضی افراد بعد از بهبودی از کرونا تا مدتها احساس خستگی مزمن دارند

علت ایجاد خستگی طولانی مدت بعد از عفونت های ویروسی از جمله ویروس های تنفسی همانند سارس-2 مکانیسم های مشخصی برایش تعریف نشده است ولی بر اساس دیدگاه ها و مطالعات مجموعه ای از عوامل مختلفی در این پدیده نقش می توانند داشته باشند که می توان به مواردی از آن ها اشاره نمود.

از جمله این موارد عفونت های مداوم در بافت هایی همانند ریه، مغز و چربی می باشد.

یک پاسخ ایمنی نامناسب، ایجاد اینترلوکین های ۶ و ۱۰ به عنوان مولکول های پیش التهابی، پدیده طوفان سایتوکاینی به ویژه در مورد عامل سارس ۲، می توانند در ایجاد خستگی های مزمن بعد از بهبودی به مدت چندین ماه موثر باشند.

منبع:

theconversation.com

www.forbes.com

مطالب مرتبط

1 نظر در “اثرات جانبی ویروس کرونا: ریزش مو و خستگی مزمن در بازماندگان!

  1. Jahani گفت:

    مقاله جالبی یه . ممنون

نظرات بسته شده اند