اخبار

تردید های جدی در مورد واکسن های روسی و چینی

واکسن کرونا روسی

معایب واکسن های روسیه و چینواکسن کرونا

رویترز در گزارشی به نقل از  بسیاری از متخصصان امریکا و اروپا نوشت: “واکسن‌های توسعه یافته و تولید شده کووید-19 در روسیه و چین نقص بالقوه دارند. این واکسن‌ها براساس ویروس‌های سرماخوردگی معمولی ساخته شده و اثربخشی محدودی دارند. به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، واکسن کرونای  لابراتوار “کانسینو بیولوژیک” که از سوی بخش تحقیقات نظامی چین تهیه و تائید شده براساس مدل توسعه یافته “تایپ 5 ادنو ویروس” (Ad5) ساخته شده است.

 “آدنوویروس” گروهی از ویروس‌ها هستند که انواع مختلفی از بیماری‌ها را در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ایجاد می‌کنند. وال استریت ژورنال در هفته گذشته گزارش داد که فروش واکسن چینی موسسه “کانسینو بیولوژیک” قبل از تکمیل آزمایشات بالینی و گسترده به کشورهای دیگر تائید شده است. استفاده از واکسن تولید شده انستیتو “گامالیا” مسکو نیز پس از آزمایش‌های محدود بالینی در اوایل ماه جاری میلادی تائید شد. این واکسن نیز بر پایه ویروس ادنو نوع 5 و مدل کمتر شایع نوع 2 ساخته شده است.بسیاری از مردم در حال حاضر آنتی‌بادی علیه ویروس‌ نوع 5 آدنو را دارند که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به جای ویروس کرونا به ویروس ناقل حمله کرده و واکسن را بی‌اثر کند.

تحقیق بر روی انواع مختلف آدنو ویروس برای ساخت واکسن

برخی از محققان، ویروس با مکانیسم‌های انتقال دیگری را برای این موضوع برگزیده‌اند. دانشگاه آکسفورد انگلیس و موسسه سوئدی- بریتانیایی بیودارویی “آسترازنکا” (AstraZeneca) واکسن کووید 19 خود را براساس یک ویروس ادنویی در شامپانزه‌ها تولید کردند و از تحقیق روی مدل 5 ادنوویروس‌ها صرف نظر کردند. موسسه تحقیقاتی “جانسون و جانسون” نیز از مدل نسبتا نادر آدنو ویروس 26 استفاده می‌کند.برخی از کارشناسان و محققان نیز نگرانند که واکسن‌هایی بر پایه آدنو 5 باعث افزایش احتمال ابتلا به ویروس HIV می‌شود. آنها هشدار دادند که پس از استفاده و آزمایش واکسن‌های پایه آدنو 5، نظارت‌های لازم برای تشخیص HIV نیز باید اجرایی شود.

لری کوری” یکی از مدیران “شبکه ساخت واکسن‌های پیشگیری از کرونا” در آمریکا گفت: من نگران استفاده از واکسن‌های آدنو5 در هر کشوری که در معرض ویروس HIV است هستم و آمریکا نیز یکی از  آن ها است.

منبع:

خبرگزاری رویترز

Immunologytoday.ir

پارس پیوند

مطالب مرتبط